Romatoid artrit hastalarında sağ kalp fonksiyonları ve pulmoner hemodinaminin değerlendirilmesi
Assesment of right heart functions and pulmonary hemodinamics in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 813628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN GÜRLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Romatoid artrit (RA) etiyolojisinde farklı birçok etkenin rol aldığı kronik, otoimmun inflamatuar eklem hastalığıdır. Hastalık sürecinde cilt, göz, akciğer ve kardiyovasküler tutulum gibi eklem dışı bir çok organ ve sistem etkilenmektedir. Kronik inflamasyon süreci kardiyak miyositleri de olumsuz etkiler. RA'nın kardiyak tutulumu ile ilgili yapılan çalışmalar sıklıkla sol ventrikülle ilgilidir. Kompleks anatomisinden dolayı sağ kalbin değerlendirilmesi zordur. Yapılan pek çok çalışmada sağ ventrikül (RV) tutulumunun, hospitalize hastalarda mortalite ve majör komplikasyonları göstermede güçlü bir prediktör olduğu ekokardiyografik incelemelerle gösterilmiştir. Çalışmamızda sağ ventrikül fonksiyonları ve bununla yakından alakalı pulmoner arteryal hemodinamiyi henüz semptomatik olmamış RA hastalarında değerlendirmeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş aralığındaki, ek hastalığı, sigara kullanımı, kardiyak ve pulmoner hastalık öyküsü olmayan 75 RA hastası ve 65 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Klinik, laboratuar ve EKG bulguları not alındı, hastalık aktivite skorları hesaplandı. Ekokardiyografik olarak konvansiyonel parametreler, doppler parametreleri ve RV parametreleri (TAPSE, S', FAC, TEİ, RVOT-SE, pPTT) ölçüldü. İstatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, VKİ, nabız, tansiyon ve konvansiyonel eko parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. RA hasta grubunda TAPSE, S', FAC, RVOT-SE, pPTT kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşüktü. RA hasta grubunda MPI kontrol kişilerine kıyasla anlamlı derecede yüksekti. RA hasta grubunda hastalık süresi ile TAPSE, RVOT-SE ve pPTT ile negatif yönde PAB ve MPI ile pozitif yönde korelasyon saptandı. DAS28-CRP aktivite skoru ile TAPSE, FAC arasında korelasyon izlenmiştir. RA hasta grubunda pPTT ile TAPSE ve RVOT-SE ile pozitif yönde PAB ve MPI ile negatif yönde korelasyon izlenmiştir. pPTT ve RVOT-SE için yapılan ROC analizinde pPTT için cut off değer 169,5ms olup sensitivite %61.3 spesifitesi %87.7, RVOT-SE için cut off değer 0.64cm duyarlılık %69.3 özgüllük %67.7 bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda RA hastalarında subklinik evrede sağ ventrikül disfonksiyonu ve pulmoner arteriyal hemodinamik değişiklikler tespit edilmiştir. RA hasta grubunda literatürde ilk kez çalışılan RVOT-SE, pPTT sağlıklı kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşüktü. RA hastalarında hastalık süresi ile TAPSE, FAC, pPTT, S' değerlerinin korele olduğu saptadık. Literatürde ilk kez S', RVOT-SE ve pPTT parametreleri çalışmamızda bakılmış olup, bulgularımız ışığında RA hastalarının subklinik evrede sağ ventrikül tutulumunu predikte ederek, hastaların tedavisini etkileyecek ve yön verecek ekokardiyografik parametreler olarak günlük pratiğimizde kullanılması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, autoimmune inflammatory joint disease in which many different factors play a role. During the disease process, many extraarticular organs and systems such as skin, eye, lung and cardiovascular involvement are affected. The chronic inflammatory process also negatively affects cardiac myositis. Studies on cardiac involvement of RA are often related to the left ventricle. Evaluation of the right heart is challenging due to its complex anatomy. Echocardiographic examinations have shown in many studies that right ventricular (RV) involvement is a strong predictor of mortality and major complications in hospitalized patients. In this study, we aimed to investigate right ventricular functions and related pulmonary arterial hemodynamics in patients with RA who are not yet symptomatic. Materials and Methods: Seventy-five RA patients and 65 healthy volunteers, aged 18-65 years, without any comorbidity, smoking, or history of cardiac or pulmonary disease were included in the study. Clinical, laboratory and ECG findings were noted, and disease activity scores were calculated. Conventional parameters, Doppler parameters and RV parameters (TAPSE, S', FAC, TEI, RVOT-SE, pPTT) were measured echocardiographically. Statistical analysis was performed. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, gender, BMI, pulse, blood pressure and conventional echo parameters. TAPSE, S', FAC, RVOT-SE, pPTT were significantly lower in the RA patient group compared to the control group. MPI was significantly higher in the RA patient group compared to the control group. TAPSE, RVOT- SE and pPTT were negatively correlated with PAP and MPI, and DAS28-CRP activity score was correlated with TAPSE, FAC. In the RA patient group, pPTT was positively correlated with TAPSE and RVOT-SE was positively correlated with PAP and MPI. In the ROC analysis for pPTT and RVOT-SE, cut-off for pPTT was 169.5 ms sensitivity was 61.3%, specificity was 87.7%, cut-off value for RVOT-SE was 0.64cm, sensitivity was 69.3%, specificity was 67.7%. Conclusion: In our study, subclinical right ventricular dysfunction and pulmonary arterial hemodynamic changes were detected in RA patients. The RVOT-SE, pPTT, which was studied for the first time in the literature, was significantly lower in the RA patient group compared to the control. We found that disease duration and TAPSE, FAC, pPTT, S' values were correlated in the RA patient group. S', RVOT-SE and pPTT parameters were examined for the first time in the literature in our study, and in the light of our findings, it can be considered to be used in our daily practice as echocardiographic parameters that will affect and guide the treatment of patients by predicting right ventricular involvement in the subclinical stage in RA patients.