Overin seröz tümörlerinde ve primer peritoneal seröz karsinomlarda WNT5A, ROR-2 ve KIF26B ekspresyonlarının klinikopatolojik değerlendirilmesi
Clinicopathological evaluation of WNT5A, ROR-2 and KİF26B expressions in ovarian serous tumors and primary peritoneal serous carcinomas
- Tez No: 813646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HARMANKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Birçok kanser türü üzerine yapılan çalışmada, kanser gelişimi ile, sonrasında hastanın yaşam beklentisi ve bu yaşamın kalitesini belirleyen invaziv karakter, metastaz, nüks, tedavi direnci gibi aşamaların hemen hepsinde, wnt sinyalinin yön verici pozisyonda olduğu gösterilmiştir [2-11]. Dolayısıyla wnt sinyalinin anlaşılması ile tedavi hedefi haline getirilmesi, kanser gelişimini ve ilerlemesini birçok basamakta bloke ederek, yüksek tedavi başarısı sağlanması açısından büyük önem arz etmektedir. Tüm dünyada, kadınlarda en sık görülen maligniteler arasında 8. sırada yer almasıyla oldukça önemli olan over kanserinde, son zamanlarda hedefe yönelik çok sayıda ilaç üretilmesine rağmen yeterince başarılı tedavi sonuçları elde edilebilmiş değildir [22, 259]. Bu sebeple çalışmamızda, over kanser patogenezinde görevli olup, prognostik önem taşıyabilecek ve tedavi hedefi haline getirilebileceğini düşündüğümüz wnt yolağı markerlarından Wnt5a, ROR-2 ve Kif26b'nin over ve peritonun seröz tümörlerindeki immunhistokimyasal ekspresyonlarını inceledik. Wnt5a ve ROR-2'nin epitelyal over kanserlerinin gelişimi ve prognozundaki rolleri hakkında literatürde çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre, Wnt5a'nın yüksek ekspresyonu, ROR-2 ve Kif26b'nin ise düşük ekspresyonları kötü prognostik parametrelerle ilişkili olarak bulunmuştur ve bu sonuçlar wnt yolağını hedefleyen tedaviler açısından önemli bilgiler sağlamıştır. Ayrıca çalışmamız, ROR-2'nin PPSK'lerdeki stromal ekspresyonunu ve Kif26b'nin seröz over tümörleri ile PPSK'lerdeki ekspresyonunu değerlendirip klinikopatolojik verilerle ilişkilendiren ilk çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In studies conducted on many types of cancer, it has been shown that WNT signal is in a guiding position in almost all stages such as cancer development, subsequent invasive character, metastasis, recurrence, treatment resistance, which determine the life expectancy of the patient and the quality of this life [2-11]. Therefore, understanding the WNT signal and making it a treatment target is of great importance in terms of providing high treatment success by blocking the development and progression of cancer in many steps. In ovarian cancer, which is very important as it ranks 8th among the most common malignancies in women all over the world, successful treatment results have not been achieved despite the recent production of many targeted drugs [22, 259]. For this reason, in our study, we examined the immunohistochemical expressions of Wnt5a, ROR-2 and Kif26b in serous tumors of the ovary and peritoneum, which are among the Wnt pathway markers that are involved in the pathogenesis of ovarian cancer and that we think may be of prognostic importance and can be targeted for treatment. There are conflicting results in the literature about the roles of Wnt5a and ROR-2 in the development and prognosis of epithelial ovarian cancers. According to the results we obtained in our study, high expression of Wnt5a and low expression of ROR-2 and Kif26b were found to be associated with poor prognostic parameters, and these results provided important information for treatments targeting the Wnt pathway. In addition, our study was the first to evaluate and correlate the stromal expression of ROR-2 in PPSKs and the expression of Kif26b in serous ovarian tumors and PPSKs with clinicopathological data.