Suriye mülteci krizi'nin güvenlikleştirilmesi ve demokrasi uygulamaları: Fransa ve Macaristan örneklerinin karşılaştırmalı analizi
The securitization of the syrian refugee crisis and the practices of democracy: A comparative analysis of the case of France and Hungary
- Tez No: 813685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ASLI ERGÜL JORGENSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanlığın var oluşundan günümüze uzanan süreçte, bireylerin veya grupların çeşitli nedenlerle göç ettiklerini görmekteyiz. İnsanlar zorunlu veya gönüllü pek çok sebebe dayanarak kendilerine daha iyi bir hayat kurma yolunda bir hareketliliğin parçası olmaktadır. 2011 yılında yaşanan Suriye İç Savaşı da doğurduğu siyasal, askeri, ekonomik vb. sorunlarla milyonlarca insanı yerinden etmiş ve savaştan kaçan mülteciler güvenli bölgelere iltica etmişlerdir. Savaş doğurduğu sonuçlar itibariyle sadece Suriye ve komşu ülkeleri etkilemekle kalmamış geniş çapta sorunlar yaratmıştır. Avrupa kıtası da savaştan payına düşeni almış ve Suriyeli Mülteciler sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Birlik ülkelerinin mültecilere yönelik yaklaşımları farklılık gösterdiği için Avrupa Birliği bu sorun karşısında ortak politika üretmekte yetersiz kalarak krizin yönetilmesine yönelik kalıcı bir çözüm üretememiştir. Birlik ülkeleri içerisindeki ülkelerin tutumları bu ülkelerin siyasi atmosferlerine uygun şekilde gelişmiştir. Özellikle son dönemlerde, anti-demokratik gelişmeler yaşayan ve aşırı sağ hareketlerin yükseldiği bölgeler mültecilere karşı katı politikalar benimsemişlerdir. Bazı ülkeler ise mültecilerin kabulünde daha ılımlı yaklaşımlar geliştirmiştir. Bu çalışmanın kapsamı, göç ve demokrasi arasındaki ilişki üzerinedir. Fransa ve Macaristan örnekleri üzerinden ülkelerin göçe ve göçmenlere yönelik tutumları ve politikaları ele alınmaktadır. Bu doğrultuda Fransa ve Macaristan demokrasileri incelenerek güncel durumları ve sorunları değerlendirecektir. Ardından bu ülkede yaşanan demokratik ve anti-demokratik gelişmelerin göçmen politikaları ile olan ilişkileri arasındaki bağlantı ele alınacaktır. Bu bağlamda, kendilerine has demokrasi gelenekleri ile bu sorunu farklı şekillerde çözümlemeye çalışan Fransa ve Macaristan'ın göçmen politikalarında yaptıkları değişikler detaylı olarak sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the process from the existence of humanity to the present, we see that individuals or groups migrate for various reasons. People become part of a movement to build a better life for themselves based on many compulsory or voluntary reasons. As a result of the Syrian Civil War in 2011 also caused political, military, economic, etc. displaced millions of people with problems and refugees fleeing the war took refuge in safe areas. The problems did not remain only with Syria and neighboring countries and had a wide impact. The European continent also took its share from the war and faced the problem of Syrian Refugees. Since the approaches of the EU countries towards refugees differ, the European Union failed to produce a common policy in the face of this problem and could not produce a permanent solution for the management of the crisis. The attitudes of the countries within the EU countries have developed in accordance with the political atmosphere of these countries. Especially regions that have experienced anti-democratic developments in recent times and where far-right movements have risen have adopted a strict xenophobia against immigrants. Some countries have developed more moderate approaches to accepting refugees. The scope of this study is on the relationship between migration and democracy. The attitudes and policies of countries towards immigration and immigrants are discussed through the examples of France and Hungary. In this direction, France and Hungary's democracies will be examined and current situations and problems will be evaluated. Then, the connection between the democratic and anti-democratic developments in this country and their relations with immigration policies will be discussed. In this context, the changes made in the immigration policies of France and Hungary, which are trying to solve this problem in different ways with their own democratic traditions, will be presented in detail.