Securitization of migration in official discourses 'A comparative study on Turkey and European Union'
Resmi söylemlerde göçün güvenlikleştirilmesi: Türkiye ve Avrupa birliği üzerinden bir karşılaştırma
  1. Tez No: 841604
  2. Yazar: YAKUP CEBECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Kent
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç çatışmalardan kaçmak isteyen insanların göç akını yıllar geçip Suriye'deki çatışmalar derinleştikçe yoğunluğunu artırmış ve bu büyük kitlesel göç hareketi literatürde Suriyeli mülteci krizi olarak adlandırılmıştır. Bu süreçte Türkiye, Avrupa'ya giden göç yolunun üzerinde bulunması ve Suriye'ye komşu olması nedeniyle mülteci krizinden en çok etkilenen ülkelerden biri olmuştur. Avrupa Birliği ise, Suriyeli mültecilerin çoğunun nihai olarak varmak istediği bölgeyi temsil ettiğinden bu krizle zorlu bir yüzleşme yaşamıştır. Literatürde Türkiye ve AB'nin farklı düzeylerde de olsa aynı sorunla karşı karşıya kaldığı ve her iki aktörün de göçü güvenlikleştirdiği sonucuna varan çalışmalar bulunmaktadır. Bu tez, 2015 mülteci krizi bağlamında AB ve Türkiye'nin göçü hangi eksenlerde ve ne ölçüde güvenlikleştirdiğini ortaya koyarak iki tarafın göç söylemleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için Türkiye ve AB'nin resmi söylemleri, mültecilerin iç güvenlikle, ekonomi ile ve kimlik temelli tehditlerle ilişkilendirilip ilişkilendirilmediği söylem analizi yöntemiyle analiz edilecektir. Teori bazında, güvenlikleştirmeyi bir“konuşma eylemi”olarak tanımlayan Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme yaklaşımını benimseyen bu çalışmada, AB tarafında söylemlerine odaklanılan politikacılar, Avrupa Konseyi ve Komisyon Başkanları ile Göçten Sorumlu Komiser'dir. Türk tarafında ise bu çalışmada söylemleri incelenen siyasetçiler Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanıdır. Analiz sonucunda AB'nin her üç eksende de göçü güvenlikleştirdiği, Türkiye'nin ise sadece sosyoekonomik eksende güvenlikleştirici adımlar attığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The influx of people who wanted to escape from the civil conflict that started in Syria in 2011 increased its intensity as the years passed and the war dragged on, and this mass migration movement has been called the Syrian refugee crisis in the literature. Turkey has been one of the countries most affected by the refugee crisis because it is on the migration route to Europe and is a neighbor of Syria. The European Union, on the other hand, has embarked on a tough struggle with this migration problem, as Europe represents the final destination of most of the Syrian refugees. There are studies in the literature that Turkey and the EU have faced the same problem, albeit at different levels, and have securitized migration. This thesis aims to reach the similarities and differences between the two sides' migration discourses by revealing which axes and to what extent the EU and Turkey have securitized migration in the context of the 2015 refugee crisis. In order to achieve this aim, the official discourses of Turkey and the EU will be analyzed by discourse analysis method, whether refugees are associated with internal security, economic, and identity-based threats. In this study, which adopts the securitization approach of the Copenhagen School, which defines securitization as a“speech act,”the politicians whose discourses are focused on the EU side are the European Council and Commission Presidents and the Commissioner Responsible for Migration. On the Turkish side, the politicians whose discourses are examined in this study are the President of the Republic of Turkey, the Prime Minister, and the Minister of Foreign Affairs. As a result of the analysis, it is seen that the EU securitized migration in all three axes, while Turkey securitized the Syrian migrants, which was framed as an economic burden only on the socio-economic axis.