Just world belief and its relation to psychological well-being
Adil Dünya inancı ve psikolojik hoşnutlukla ilişkisi
  1. Tez No: 81369
  2. Yazar: GALMA JAHIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
KISA ÖZET Adil Dünya İnancı ve Psikolojik Hoşnutlukla İlişkisi Galma Jahic Bu çalışmanın amacı kültürlerarası bir bağlamda Adil Dünya İnancı (ADİ) tanımının stresle başa çıkmaya katkıda bulunan, positif bir illüzyon olarak geçerliliğini araştırmaktır. ADİ insanların hakettiklerini aldıkları ve aldıklarını da hakettiklerine ilişkin bir inançtır. Adil Dünya İnancı hipotezine göre, adaletsizlikle doğrudan karşılaşan insanların ADİ ölçeklerinde yüksek puan alma ihtimalleri daha az olacaktır. Bu araştırmaya, hem Türk hem de Bosnalı üniversite öğrencilerinden oluşturulan iki örneklem grubu katılmıştır. Bu araştırmada, önerilen değişkenlerarası ilişki modeline göre, Bosnalı örneklem grubunun, daha yüksek oranda tecrübe edinilen adaletsizliğe bağlı olarak, hem ADİ hem de psikolojik hoşnutluk iyilik ölçeklerinde daha düşük puan almaları beklenilmiştir. ADİ'nin psikolojik iyilik üzerinde olumlu bir etkide bulunacağı öngörülmüştür. Ayrıca, dindarlık, müdahaleci bir Tanrı'ya inanç ve ADİ ile psikolojik hoşnutluk arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Hipotezin aksine, sonuçlar Bosna örnekleminin, daha yüksek ADİ ve psikolojik iyilik puanlan aldığını göstermiştir. Cinsiyet, adaletsizlik deneyimi derecesi ve müdahaleci bir Tanrı'ya inancın, ADİ'a öngörmeye aracı olabilecek değişkenler olduğu bulunmuştur. Erkeklerin ve Bosnalı öğrencilerin ADİ puanlan daha yüksek çıkmıştır. Müdahaleci Tann'ya inanç ile ADİ arasında positif bir ilişki bulunmuştur. ADİ, tecrübe edilen adaletsizliğin derecesi ve algılanan sosyoekonomik düzeyin, psikolojik hoşnutluğu öngören değişkenler olduğu görülmüştür. Öyle ki, sosyoekonomik düzey arttıkça, psikolojik hoşnutluk de olumlu bir yönde artımaktadır, aynca ADİ ile psikolojik vihoşnutluk arasında da positif bir ilişki bulunmuştur. Tecrübe edilen adaletsizliğin derecesi arttıkça, psikolojik hoşnutlukta de artma ortaya çıkmaktadır. Kullanılan bütün ölçeklerin hem Türkçe hem de Boşnakça uygulamalarının güvenirlik testleri yapılmıştır. ADİ ölçeğinin daha detaylı bir güvenirlik ve faktör analizi de gerçekleştirilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Just World Belief and Its Relation to Psychological Weil-Being by Galma Jahic The aim of this study is to test the validity of definition of Just World Belief (JWB) in cross-cultural context, as a positive illusion which contributes to coping with stress. JWB is a belief that people get what they deserve and deserve what they get. According to the Just World Belief hypothesis, people who directly experience injustice would be less likely to score high on JWB measures. Two samples were involved in the study: one from a Turkish and one from a Bosnian university student population. According to the model of relationships between the variables that was proposed, Bosnian sample was expected to be lower on measures of JWB and psychological well-being, due to higher degree of experienced injustice; JWB was expected to have positive effect on psychological well-being. Further, relationships between religiosity, belief in active God and JWB and psychological well-being were to be examined. Contrary to the hypothesis, results showed higher JWB and psychological well-being for the Bosnian sample. Sex, degree of experienced injustice and Belief in active God were found to predict JWB. Males had higher JWB, Bosnians had higher JWB, and Belief in active God was positively correlated with JWB. JWB, degree of experienced injustice, and perceived SES were found to be IVpredictors of psychological well-being, such that JWB was positively correlated with psychological well-being, while higher SES and higher degree of experienced injustice were related to higher psychological well-being. Reliability tests for both Turkish and Bosnian versions of all the scales were performed, while more detailed reliability and factor analyses of the Just World scale were also carried out.