The MOS SF-36 health survey: A validation study with a Turkish sample
SF-36 sağlık taraması: Türk örneklem grubu ile yapılan bir geçerlik çalışması
  1. Tez No: 81370
  2. Yazar: AHMET CENGİZHAN DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sağlık Taraması: Türk Örneklem Grubu ile yapılan bir Geçerlik Çalışması Ahmet Cengizhan Demirsoy Bu çalışmanın temel amacı, SF-36 Sağlık Taramasının (SF-36) Türkçe versiyonunun güvenirlik ve geçerliğini araştırmaktır. Güvenirlik ölçümü, dağılım emosyonel-rol ölçeği (RE) için.75ten mental sağlık ölçeği (MH) için.90'a olmak üzere, tüm ölçeklerde yüksek Cronbach alfa değerleriyle sonuçlanmıştır. Psikometrik geçerliği araştırma tekniklerinden biri olan Ana Bileşenler Analizi (Principle Components Analysis) item puanlarına uygulanmasıyla 7 faktör ortaya çıkmıştır. İtemleri 2 faktöre dağılan fiziksel fonksiyon ölçeği (PF) dışında hiçbir ölçeğin itemleri birden fazla faktöre dağılmamıştır. Aynı tekniğin ölçek puanlarına uygulanması 2 faktörün varlığını ortaya çıkararak yazarlarının iddia ettiği gibi SF- 36'nın iki boyutluluğunu (fiziksel ve mental) ortaya koymuştur. Ayrıca, faktörler ve ölçekler arasındaki korelasyonlar A.B.D ve Avustralya'da yapılan iki çalışmanın sonuçlarıyla genelde benzerlik göstermiştir. SF-36'nın klinik geçerliği, ölçeklerinin 3 farklı sağlık durumundaki denekleri (sağlıklı, fiziksel bozukluk, ve mental bozukluk) hipotezlere uygun olarak ayırt edip etmediği araştırılarak yapılmuştır. İki istisna dışında tüm bulgular çalışmanın hipotezleri doğrultusunda sonuçlanmıştır. Bu olumlu bulgular ışığında SF-36'nın Türkçe versiyonunun sağlık durumunu değerlendirmede yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health Survey: A Validation Study with a Turkish Sample by Ahmet Cengizhan Demirsoy The main aims of the present study were to assess the reliability and validity of the Turkish translation of the MOS SF-36 Health Survey (SF-36). Reliability assessment yielded high Cronbach alpha values for all the scales, ranging from.75 for the role-emotional scale (RE) to.90 for the mental health scale (MH). Principle components analysis, a technique of psychometric validation, carried out on the individual item scores identified 7 relevant factors, and, with the exception of physical functioning scale (PF) in which the items were spread to two factors, no scale was spread across more than a single factor. The same analysis conducted on the scale scores identified 2 factors revealing the bi-dimensionality, namely the physical and mental dimensions, of the SF-36 as proposed by its authors. Further, the associations between the scales and factors were found similar to the results obtained from other two studies conducted in the U. S. A and Australia. In order to test the clinical validity of the SF-36 it was expected that it should differentiate between groups of subjects with different health status (healthy, physically disordered, and mentally disturbed) in the hypothesized manner. It was found that, with two exceptions, all the results were in line with the hypotheses of the present study. In the light of these favorable results it is concluded that the Turkish version of the SF-36 may serve as a useful measure of health status. IV