18-45 yaş arası yetişkinlerde mükemmeliyetçilik, öz eleştirel ruminasyon ve olumsuz otomatik düşüncelerin, yetersizlik duygusu ile ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perfectionism, self-critical rumination, negative automatic thoughts and inferiority feelings in adults aged 18-45 years
  1. Tez No: 813700
  2. Yazar: ESRA SUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkinlerde mükemmeliyetçilik, öz-eleştirel ruminasyon ve olumsuz otomatik düşüncelerin yetersizlik duygusu ile ilişkilerinin incelenmesidir. Bu doğrultuda 243 kadın 112 erkek olmak üzere toplam 355 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ile birlikte Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Öz-Eleştirel Ruminasyon Ölçeği, Otomatik Düşünceler Ölçeği, Yetersizlik Duygusu Ölçeği kullanılmıştır. Yetersizlik duygusu ile mükemmeliyetçilik, öz-eleştirel ruminasyon ve otomatik düşünceler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. Yetersizlik duygusunun tüm örneklemde ve çeşitli demografik değişken gruplarındaki yordayıcılarını belirlemek üzere Çoklu Doğrusal Regresyon modelleri tasarlanmıştır. Analiz sonucunda yetişkinlerde öz-eleştirel ruminasyon, sosyal beklentilere yönelik mükemmeliyetçilik, kendine yönelik negatif duygu/düşünce ve kişisel uyumsuzluk/değişme istekleri değişkenlerinin yetersizlik duygusu üzerinde etkili olduğu ve çeşitli demografik değişken gruplarında bu sonuçların farklılaştığı görülmüştür. Bulgular ilgili literatür kapsamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perfectionism, self-critical rumination and negative automatic thoughts and inferiority feelings in adults. In this direction, data were collected from a total of 355 participants, 243 women and 112 men. In the study, the Multidimensional Perfectionism Scale, SelfCritical Rumination Scale, Automatic Thoughts Scale, and Sense of Inferiority Feeling Scale were used as data collection tools along with the demographic information form. The relationship between inferiority feeling, perfectionism, self-critical rumination and automatic thoughts was examined by Pearson Correlation Analysis. Multiple Linear Regression models were designed to determine the predictors of inferiority feeling in the whole sample and in various demographic variable groups. As a result of the analysis, it was seen that self-critical rumination, socially prescribed perfectionism, maladjustment/desire for change and negative feelings/thoughts towards oneself were effective on inferiority feeling in adults and these results differed in various demographic variable groups. The findings were interpreted within the scope of the relevant literature.