Self-disclosure as a function of psychological-gender and its effects on psychological well being: A Turkish sample
Psikolojik cinsiyet ve psikolojik hoşnutluğun kendini anlatma üzerindeki etkisi: Bir Türk örneklemi
- Tez No: 81371
- Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kısa Özet Psikolojik Cinsiyet ve Psikolojik Hoşnutluğun Kendini Anlatma Üzerindeki Etkisi: Bir Türk Örneklemi Hande Eslen Bu çalışmada sosyal cinsiyet, psikolojik cinsiyet, bireysellik ve kolektifliğin anne, baba, en yakın kadın ve en yakın erkek arkadaş ve duygusal eşe kendini anlatmadaki etkisi incelenmiştir. Örneklem 82' si erkek 1 13'ü kadın, yaş ortalaması 20 olan toplam 205 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden oluşmuştur. Bu çalışmada Bem Cinsiyet Rolleri Envanteri, Jourard'ın Kendini Anlatma Ölçeği, Psikolojik Hoşnutluk Ölçeği ve Bireysellik-Kolektiflik Ölçeği kullanılmıştır. Hipotez edildiği gibi kadınların erkeklere göre kendilerini daha fazla anlatma eğiliminde oldukları bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların genel olarak kendilerini anlatmalarına bakıldığında, farklılaşmamış ve androjen psikolojik cinsiyet grupları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bireysellik puanları düşük olan katılımcıların, bireysellik puanlan yüksek olanlara göre kendilerini daha fazla anlattıkları bulunmuştur. Ayrıca kendilerini kolektif olarak tanımlayan katılımcıların, bireysel olarak tanımlayanlarına nazaran kendilerini annelerine ve babalarına daha fazla anlattıkları bulunmuştur. Kadınların annelerine ve en yakın kadın arkadaşlarına, diğer taraftan erkeklerinse en yakın erkek arkadaşlarına kendilerini daha fazla anlattıkları görülmüştür. Son olarak androjen bireylerin kendilerini annelerine herhangi bir cinsiyet grubundan daha fazla anlatma eğiliminde oldukları görülmüştür. Batı kültürü ile karşılaştırılan bu bulgular Türk aile dinamiğindeki farklılıklar ve cinsiyetteki sosyalleşme ile açılkanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI Abstract Self Disclosure as a Function of Psychological-Gender and Its Effects on Psychological Weil-Being: A Turkish Sample by Hande Eslen In this study the effects of gender, psychological gender, and individualism- collectivism on self-disclosure to one's mother, father, best female and male friends and romantic partner were investigated. The sample consisted of 205 Boğaziçi University students (82 male and 113 female) with a mean age of 20. They completed the Bern Sex-Roles Inventory, the Jourard Self-Disclosure Questionnaire, the Psychological Well-Being Scale, and the Individualism-Collectivism Scale. As hypothesised, females were found to disclose more than males. In addition a significant difference in overall self-disclosure was found between undifferentiated and androgynous psychological-gender groups. Also individuals lower on individualism were found to disclose more than those higher on individualism. In addition, collectivists were found to disclose more than individualists both to the mother and father target person; females were found to disclose more than males to mother and best female friend target persons; and males disclosed more than females to male friend target person. Lastly, androgynous individuals were found to disclose to mother target person more than any other psychological-gender group. The findings were explained in terms of the differences in Turkish family dynamics, and gender socialisation, when compared to Western cultures.