Dijital ticaret sistemleri, uygulamaları ve ağlarının uluslararası ticaretin süreçlerine etkileri, yenilikçi tedarik zinciri üzerine bir araştırma
The effects of digital trade systems, applications and networks on the processes of international trade, a research on innovative supply chain
  1. Tez No: 813721
  2. Yazar: GÜNSELİ BOŞGELMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ticaretin dijital dönüşümü, uluslararası tedarik zincirinde yeni düşünce ve oluşumları zorunlu kılmaktadır. Dijital teknolojilerin yeni uygulamaları uluslararası ticaretin içerisinde yepyeni ekosistemler oluşturmaktadır. Dünya ticaret hayatı dijital teknolojiler ile yeniden şekillenmekte, geleneksel iş yapma biçimleri kökten değişmekte, uluslararası tedarik zinciri farklı bir teknolojik boyuta geçmektedir. Bu çalışma, uluslararası ticaretin yakın geleceğine bir hazırlık olması düşüncesiyle yeni teknolojilerin dizayn ettiği dijital ticaret sistemleri üzerine spesifik bir araştırmadır. Çalışmanın amacı, dijital teknolojilerin uluslararası ticarete sunduğu fırsatlar, yeni kurallar, standartlar ve yeni teknolojilerin kabulünün incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, ticareti kolaylaştırma kapsamında algılanan fayda, teknolojiye güven ve yeni teknolojilerin kabulü perspektifinden değerlendirme yapılmıştır. Araştırma kapsamında uluslararası tedarik zinciri üyeleri ile derinlemesine görüşmelerden elde bulgular nitel yöntemle, teknoloji kabul modelinin esas alındığı, ihracatçıların blokzincir teknolojisine yönelik tutumlarının incelendiği nicel yöntem birlikte kullanılmıştır. Anket yöntemi ile görüşleri alınan ihracatçıların yeni teknolojileri denemeyi istedikleri ve yenilikçi tedarik zincirinin gelecekte daha da dijital olacağına inandıkları anlaşılmıştır. Karma yöntemle yapılan araştırmanın analizlerinden elde edilen bulgularla uluslararası ticaretin teknolojiyle birlikte gelişen yeni şeklinin daha güvenilir ve daha faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The digital transformation of commerce necessitates new thinking and formations in the international supply chain. New applications of digital technologies create brand new ecosystems in international trade. World trade life is being reshaped with digital technologies, traditional ways of doing business are changing radically, and the international supply chain is transitioning to a different technological dimension. This study is a specific research on digital trading systems designed by new technologies with the idea of being a preparation for the near future of international trade. The aim of the study is to examine the opportunities offered by digital technologies to international trade, new rules, standards and acceptance of new technologies. For this purpose, an evaluation was made from the perspective of perceived benefit, trust in technology and acceptance of new technologies within the scope of facilitating trade. Within the scope of the research, the findings obtained from in-depth interviews with international supply chain members were used together with the qualitative method and the quantitative method based on the technology acceptance model and the attitudes of exporters towards blockchain technology. It has been understood that the exporters, whose opinions were taken by the survey method, want to try new technologies and believe that the innovative supply chain will be even more digital in the future. With the findings obtained from the analysis of the research conducted with the mixed method, it was concluded that the new form of international trade developed with technology is more reliable and more beneficial.