Tedarik zinciri yönetiminde yapay zeka uygulamaları ve çözüm modelleri üzerine bir araştırma
A research about artificial intelligence applications in supply chain management
  1. Tez No: 508173
  2. Yazar: KEREM ŞAHİNBOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yapay zekâya dayalı teknolojiler tedarik zincirleri kapsamında olan lojistik, taşımacılık, liman işletmeciliği, gümrük yönetimi, uluslararası ticaret hukuku, sigorta endüstrilerini de yeniden şekilendirmektedir. Artan rekabet, sürdürülmesi güçleşen karlılık ortmında fark yaratmak için kullanılacak etkin yöntemlerden biri olan akıllı sistemler ve robot birimlerin kullanım alanları bu tezin temel aldığı konular arasındadır. Dağıtım ağlarının tasarlanmasında, otonom sistemlerin inşasında ve müşteri ile şirketler arasındaki iletişim kanallarının yönetilmesinde kullanılan sentetik zeki canlıların ticarete katılma şekilleri ve yarattıkları katma değer örnekleriyle ifade edilmektedir. Yapay Zeka'yı sağlıklı olarak aldılamak için insan zekasının işleyişini, beynin hücreleri arasındaki iletişimi ve düşüncemize yön veren neokorteksin çalışma prensiplerini anlamamız gerekmektedir. Yapay Zeka, organik zeka olarak ifade edilen insan zekasının karar mekanizmalarını algoritmalar sayesinde simülasyonlar yaparak dijital ortamda yazılım tabanlı olarak yeniden modelleyen sistemlerdir. Matematikçilerin, felsefecilerin ve yazılım mühendislerinin rehber aldığı yöntemler nöroloji, antropoloji ve tarihin ortaya çıkardığı düşünce dünyamızın temel taşları, öğrenme biçimlerimiz, beynin veri kaydetme yapısı ve gelişim evreleridir. Yapay Zeka'dan önce zeka kavramının kritik noktaları ve işleyiş prensipleri bu çalışmanın işlediği konulardan olmuştur. Tedarik Zinciri Yönetimi kavramı sahip olduğu birincil ve ikincil alt birimlerle tanımlanarak Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Robotics örnekleri sunularak tezin savunduğu hipozet kanıtlanma amacı güdülmüştür. Bu çalışma Yapay Zeka Sistemleri, Yapay Sinir Ağları ve otonom sistemlerin tedarik zincirlerinde yer bulduğu uygulamaları, etkinlik derecelerini sektörün lider kuruluşlarında görev alan tepe yöneticilerle yapılan birebir mülakatlar yardımıyla ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) systems are among high-end technologies of today.AI, reshapes Supply Chain Management (SCM) indurstry and its sub-industries including logistics, transportation, port management, customs brokerage, international commercial and insurance. This thesis is focusing on effective methods of brining AI systems with SCM networks in markets where industries are under heavy pressure by global competition and risk of sustainable profitability. This research aims to explain the methods of building effective distribution networks, engaging effective communication with customers, composing autonomous intelligent systems by using AI and AI supported technologies. It is fundamental to understand how human intellect & brain works to deeply understand how AI works. We have to understand the principles of neocortex and how it deploys data in usage of consicious and shapes our logic. It is vital to know how brain cells relay interactivity between eachother while transmiting information within neural networks. AI simulates human brain at all stages from modelling data recording, decision makining and information processing. AI is influenced by and in relation with neurology, anthropology, mathematics, philosopy in order to develop sophisticated, cognitive digital solutions which will work. The functions of human brain and its functionality deeply reviewed in this study. This thesis aims to prove its hypotheses by going through the terms and definitions of Supply Chain Management perception indicating the primary and secondary industries related to SCM family. AI, Machine Learning, Algorithms, Robotics and their relations with the SCM industry is the major subject of this research.