Yeni otomobil ticaretinin ikinci el otomobil ticaretine etkileri: Türkiye örneği
Impacts of new car sales on second hand car trade: Türkiye as an example
  1. Tez No: 813720
  2. Yazar: CEVAHİR ULUSCUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Otomobil ticareti ve otomotiv endüstrisi, diğer sektörlere olan etkisi ile dünya ekonomilerinde önemli bir yere sahiptir. Ana amacı ulaşım olan otomotivin, farklı sanayi dalları ile olan ilişkisi gereği oluşturduğu gelir alanları ve iş imkanları hem toplumların ekonomilerine hem de bireylerin refah seviyelerine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Üretilip satılan her yeni otomobil potansiyel bir ikinci el otomobildir. İhtiyaca göre belli bir süre kullanıldıktan sonra tekrar satışa konularak yeniden bir ticaretin konusu olurlar. Böylece otomobil piyasası yeni (sıfır) ve ikinci el (kullanılmış) olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan otomobillerin ikinci el olarak satış hacmi, Türkiye'de de pek çok ülkede olduğu gibi yeni otomobil satış hacminden çok daha büyük bir adete sahiptir. Türkiye'de özellikle 2018 yılından itibaren artan ikinci el araç talepleri ve fiyatları, otomotiv sektörünü kendine özgü dinamiklerinin dışında dizayn etmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı da yeni otomobil ticaretinin ikinci el otomobil ticaretiyle olan ilişkisini ortaya koymaktır. Konuyu, 2010 ve 2021 yılları arasındaki TÜİK panel verileri ve anonim bir kuruluştan alınan verilerle değerlendiren bu çalışmada, ilgili yıllar için ikinci el otomobil ticaretinin adet ve fiyatlarının yeni otomobil ticaretinin fiyatlarından etkilendiği fakat yeni otomobil ticaretinin adetlerinden etkilenmediği anlaşılmıştır. Yeni otomobil ticareti adetlerinin de ilgili yıllar için neden ikinci el otomobil ticaretinin adetleri ve fiyatları üzerinde etkisi olmadığı, pandemi süreci ve diğer makro ekonomik etkenler ile birlikte değerlendirilip açıklanmıştır. Ayrıca, otomobillerin, farklı ekonomik koşullarda tüm piyasa dinamiklerinin üzerinde değer kazanarak, asli görevinin yanında tüketiciler için karlı bir yatırım aracı olabildiği de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Automobile trade and the automotive industry have a notable place in the world economy with their impact on other sectors. The income areas and job opportunities created by the automotive, whose primary purpose is transportation, as a result of its relationship with different branches of industry, contribute significantly to both the economies of societies and the welfare levels of individuals. Every new car manufactured and sold is a potential used car. After being used for a certain period, they are put on sale again and become a subject of trade again. Therefore, the automobile market can be divided into two main groups new and second-hand (used). The sales volume of used cars, which spread over a wide range of usage areas, is much higher than that of new automobiles in Türkiye, as in many other countries. The increasing demand for second-hand vehicles and prices in Türkiye, especially since 2018, has begun to design the automotive industry outside its unique dynamics. This study aims to reveal the relationship between the new and second-hand automobile trade. In this study, which evaluates the subject with Turkish Statistical Institute (TUIK) panel data between 2010 and 2021 and data obtained from an anonymous institution, it has been discovered that the number and prices of the second-hand automobile trade for the relevant years are affected by the prices of the new automobile trade, but not from the new automobile trade. It was evaluated and explained why the new automobile trade numbers did not affect the numbers and prices of the second-hand automobile trade for the relevant years, together with the pandemic process and other macroeconomic factors. In addition, automobiles can be a profitable investment tool for consumers besides their genuine duty by gaining value above all market dynamics in different economic conditions.