KOBİlerin algılanan uluslararası performansına bilişsel stiller ve dinamik yönetimsel yeteneklerin etkisi
The impact of cognitive styles and dynamic managerial capabilities on perceived international performance of SMEs
  1. Tez No: 813722
  2. Yazar: VOLKAN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, bilişsel stiller, dinamik yönetsel yetenekler ve algılanan uluslararası performans arasındaki ilişkileri araştırmaktadır. Araştırmada bilişsel-deneyimsel benlik teorisinin rasyonel-sezgisel bilişsel stiller ve dinamik yönetimsel yeteneklerin yönetimsel insan sermayesi, yönetimsel sosyal sermaye ve yönetimsel biliş kavramları kullanılmıştır. Ayrıca uluslararası işletmecilik literatüründeki KOBİ'lerin uluslararası performansıyla ilgili literatüründen faydalanılmıştır. Bu literatürleri birleştirmenin kazanımlarıyla araştırma, davranışsal strateji (bilişsel psikolojik bir temelde), dinamik yönetimsel yetenekler (stratejik bir temelde) ve uluslarası işletmecilik literatürlerine katkı sağlamıştır. Araştırma nicel yöntemlerle gerçekleştirilmiş olup, yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Bu model, 283 yöneticiden alınan veriler kullanılarak ampirik olarak doğrulanmıştır. Bulgular, rasyonel bilişsel stillerin yönetsel insan sermayesini, yönetsel sosyal sermayeyi, yönetsel bilişi ve algılanan uluslararası performansı olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, sezgisel bilişsel stillerin etkisi yalnızca yönetsel biliş üzerinde doğrulanmıştır. Ayrıca yönetsel bilişin algılanan uluslararası performansı olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ancak, yönetsel insan sermayesinin ve yönetsel sosyal sermayenin etkileri doğrulanamamıştır. Ek olarak, sezgisel bilişsel stiller ile algılanan uluslararası performans arasında yönetsel bilişin tam aracılık ilişkisi bulunmuştur. Sonuç olarak bu araştırma, bilişsel stiller, dinamik yönetsel yetenekler ve algılanan uluslararası performans arasındaki ilişkiyi inceleyerek bilişsel-deneysel öz-teori, dinamik yönetimsel yetenekler, uluslararası girişimcilik ve performans hakkındaki literatürü zenginleştirmektedir. Bu araştırma, gelişmekte olan ekonomilerdeki yeni bağlamlardan elde edilen bulguları sunarak, bu alanlardaki bilgi tabanına değerli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the impact of managers' cognitive styles on dynamic managerial capabilities and perceived international performance of firms using a quantitative approach. Additionally, the study identifies the role of dynamic managerial capabilities in the relationship between cognitive styles and perceived international performance. The study utilizes the concepts of intuitive and rational cognitive styles from the cognitive-experiential self-theory and draws on the literature on dynamic managerial capabilities, which are considered as the micro-foundations of organizational-level dynamic capabilities. The literature on international business performance of SMEs is also employed. Combining these literatures provides insights for the behavioral strategy literature (on a cognitive-psychological basis), the dynamic managerial capabilities literature (on a strategic basis), and the international business literature. Firstly, the results of the study suggest that managers need to guide the international activities of firms with a knowledge-based cognitive structure rather than relying solely on their experiences. Secondly, the study identifies the effects of rational cognitive styles on managerial social capital and managerial human capital. It is recommended that SME managers in developing economies understand the importance of social capital and invest in informal relationship patterns among politicians, bureaucrats, scientists, and different strategic alliances. In this regard, it can be argued that a decentralized management structure and organizational design that facilitates knowledge flow both inside and outside the firm would contribute to the development of managerial social capital. Thirdly, the fact that managerial cognition can facilitate the recognition of international opportunities also suggests that it can have an impact on the perceived international performance of firms. The study highlights the contribution of managers; cognitive processes to the design of internationalization strategies and performance at the firm level. Finally, managers need to acknowledge the potential link between dynamic managerial capabilities and both early and successful internationalization, and focus on developing these capabilities.