Pandemi döneminde sosyal kaytarma ve etik dışı davranışların bireysel performansa etkisinde örgütsel adaletin rolü: Antalya'da bir uygulama
The role of organizational justice in the effect of social laughing and unthethic behaviors on individual performance during the pandemi̇c period: An application in Antalya
  1. Tez No: 813751
  2. Yazar: ÖZLEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Pandemi, tüm dünyada aynı zaman aralığında türeyerek, çok sayıda insanı tesir altında bırakan ve bulaş riski yüksek olan hastalık sürecidir. Çin'in Wuhan şehrinden başlayan virüsün yayılma sürecini yavaşlatmak ve sıkıntılı sürecin daha rahat atlatılabilmesi için dünyanın dört bir yanında önlemler alınmıştır. Örnek olarak personelin işlerini evden yürütmesi, halkın sokağa çıkma yasaklarına uymalarının sağlanması verilebilir. Kamusal alanda yürürlüğe konulan esnek çalışma modeli, bu modelin uygulanmasında çalışanın suistimaline neden olabilmektedir. Etik dışı davranış, içinde bulunulan şartları kendi lehine çevirerek, çalışma düzeninin dışına çıkmaktır. Bu bağlamda kolektif ortamda çalışmak, çalışanlara daha az çabalamanın önünü açmaktadır. Kurumlarda grup performansına verilen önemin artması ile kaytarmayı önleyici bir takım önlemler oluşturmak yöneticiler açısından elzem bir durum oluşturmuştur. Antalya'da kamu sektöründe çalışan öğretmenlere yönelik olarak yapılan bu tez çalışmasında iş yaşamında sosyal kaytarma ve etik dışı davranışlarla karşılaşıldı mı, karşılaşıldı ise bireysel performansı etkiledi mi, adaletli bir iş paylaşımı yapıldı mı sorularına yanıt aranmış ve bu kapsamda örgütsel adaletin aracılık rolü araştırılmıştır. Araştırma sonucunda; prosedür, dağıtım ve etkileşim adaleti düzeyleri ile sosyal kaytarma arasında anlamlı ve negatif ilişkiler bulunduğu, etik dışı davranış ile sadece dağıtım adaleti düzeyleri ile sosyal kaytarma arasında anlamlı ve negatif ilişki olduğu bulunmuştur. Bunun yanında prosedür ve etkileşim adaleti düzeylerinin ise ilişkili olmadığı, dağıtım adaleti düzeyleri ve bireysel performans ilişkili değilken prosedür ve etkileşim adaleti düzeylerinin pozitif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Sosyal kaytarma ve bireysel performans arasında anlamlı ilişkinin olmadığı, bunun yanında etik dışı davranışın bireysel performansı negatif ve anlamlı olarak etkilediği, etik dışı davranışın artması durumunda ise bireysel performansın azalacağı tespit edilmiştir. Çalışanlar tarafından algılanan örgütsel adaletin; sosyal kaytarma, etik dışı davranış ve bireysel performans ilişkisinde anlamlı bir aracılık etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Pandemic is a disease process that originates in the same time period all over the world, affects many people and has a high risk of transmission. Measures have been taken all over the world to slow down the spread of the virus, which started in Wuhan, China, and to overcome the troubled process more easily. For example, it is possible for the personnel to carry out their work from home and to ensure that the people comply with the curfews. The flexible working model put into effect in the public sphere may cause abuse of the employee in the implementation of this model. Unethical behavior is to go out of the working order by turning the current conditions in their favor. In this context, working in a collective environment paves the way for employees to make less effort. With the increase in the importance given to group performance in institutions, it has become a necessity for managers to create some measures to prevent loafing. In this thesis study, which was conducted for teachers working in the public sector in Antalya, answers were sought to the questions of whether social loafing and unethical behaviors were encountered in business life, if they did affect individual performance, and whether a fair job sharing was made, and in this context, the mediating role of organizational justice was investigated. As a result of the research; It was found that there were significant and negative relationships between procedural, distributive and interactional justice levels and social loafing, and there was a significant and negative relationship between unethical behavior and only distributive justice levels and social loafing. In addition, it was determined that procedural and interactional justice levels were not related, while distributive justice levels and individual performance were not, procedural and interactional justice levels were positively related. It has been determined that there is no significant relationship between social loafing and individual performance, besides, unethical behavior negatively and significantly affects individual performance, and if unethical behavior increases, individual performance will decrease. Organizational justice perceived by employees; no significant mediating effect was found in the relationship between social loafing, unethical behavior and individual performance.