Pandemi döneminde sosyal izolasyondaki bireylerin kaygı durumu ile duygusal yeme davranışı ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between social isolation and emotional eating behavior during the pandemic period
  1. Tez No: 790438
  2. Yazar: VAHİDE IŞIL DOĞRUEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından“pandemi”olarak ilan edilen Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) sürecinin bireylerin sosyal hayatları üzerinde olumsuz etkileri olmuştur. Bu süreçteki sosyal izolasyon tedbirleri sebebiyle bireylerin duygusal yeme ve kaygı durumlarında değişiklikler meydana gelmiştir. Bu araştırmanın amacı pandemi döneminde sosyal izolasyondaki bireylerin duygusal yeme davranışı ile kaygı durumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 305 erkek, 445 kadın olmak üzere 18 yaş üzeri 750 kişi katılmıştır. Araştırmada katılımcılara demografik bilgilerinin sorulduğu bir anket; Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ölçeği (YAB-7), Duygusal İştah Ölçeği (DİA) ve Üç Faktörlü Beslenme Ölçeği (TFEQ-R18) uygulanmıştır. TFEQ-R18 ölçeğine göre; beden kütle indeksi (BKİ) arttıkça duygusal yeme, bilişsel kısıtlama ve açlığa duyarlılık puanı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 process, which was proclaimed as a“pandemic”by the World Health Organization (WHO), has had negative effects in the social life of individuals. Due to social isolation measures changes occurred in the emotional eating and anxiety states of individuals. The aim of this study is to examine that the relationship between emotional eating behavior and anxiety status of individuals in social isolation during the pandemic process. Totally 750 people are participated to the study which is include 305 men and 445 women over the age of 18. In the study, a questionnaire which has demographic information, Generalized Anxiety Disorder Scale (GAD-7), Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ) and Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R18) were applied to the participants. According to TFEQ-R18 scale; As BMI increases, emotional eating, cognitive restriction and susceptibility to hunger scores increase.