Pd(II) and Pt(II) coordination compounds of novel schiff base ligands incorporating aromatic ring
Aromatik halka içeren yeni schiff bazı ligandlarının Pd(II) ve Pt(II) koordinasyon bileşikleri
  1. Tez No: 813779
  2. Yazar: MUSTAFA MUNDHER KHALAF AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 2-aminometiltiyofen, 2-aminometilpiridin, 2-aminometilpiperidin amin bileşiklerinin , 2-hidroksibenzaldehit ile kondenzasyon reaksiyonlarından elde edilen, üç adet üç-dişli Schiff baz ligandları sentezlendi. Bu ligandların platin(II) ve paladyum(II) tuzları ile kompleksleri hazırlandı. Ligandların mono-anyonik olarak hidroksi oksijen atomu ve imin N atomu üzrinden metal merkezine bağlandığı ve homoleptik nötral bis-şelat kompleks kare-düzlem [ML2] kompleks oluşturdukları kütle, 1H ve 13C NMR ile desteklenmiştir. Tüm ligandların ve oluşturdukları Pd(II) ve Pt(II) komplekslerinin yapıları FT-IR, 1H NMR. 13C NMR, kütle analizi ile aydınlatılmıştır. Ayrıca, C1 kompleksinin tek-kristal X-Ray analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three tridentate Schiff base ligands obtained from the reactions of 2-aminomethyl thiophene, 2-aminomethyl pyridine, 2-aminomethyl piperidine amines with 2-hydroxybenzaldehyde were synthesized, and their corresponding metal complexes with platinum(II) and palladium(II) salts were prepared. The ligands act as a monoanionic manner and coordinate to the metal center through the O atom of the hydroxide and N atom of the imine bond to form neutral bis-chelating square-planar complex [ML2]. The ligands and the corresponding Pd(II) and Pt(II) complexes were characterized by FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, mass spectrometry, and the structure of C1 complex was determined by single-crystal X-Ray analysis.