Effects of yoga on pulmonary parameters, posture, body awareness and quality of life among chronic smokers
Sigara içen yetişkinlerde yoganın pulmoner parametreler, postür, beden farkındalığı ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 813778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik sigara içicilerinde yoga uygulamaslarının pulmoner parametreler, solunum kas gücü, postür, vücut farkındalığı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu vaka-kontrol çalışmasına, Fagerström Sigara Bağımlılık Testine (FT) göre Sigara İçenler Grubu (SG) (n=14) ve Kontrol Grubu (KG) (n=14) olarak ayrılan 28 gönüllü dahil edilmiştir. Tüm katılımcılar altı hafta boyunca haftada iki kez ayakta aktif hareketler ve duruşlar (Asana) ve gönüllü olarak düzenlenmiş nefes (Pranayama) uygulamalarını içeren Yoga egzersizleri yapmıştır. Tüm gönüllüler, sırasıyla bir spirometre ve solunum basıncı ölçer kullanılarak Maksimum İnspiratuar Basınç (MIP) ve Maksimum Ekspiratuar Basınç (MEP) dahil olmak üzere pulmoner fonksiyonlar ve solunum kas gücü açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca, duruş, vücut farkındalığı ve yaşam kalitesi New York Postüral Değerlendirme Tablosu (NYPRC), Torasik Omurga Hareket Açıklığı (TSROM), Vücut Farkındalığı Anketi (BAQ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi (WHOQOL-BREF) anketi kullanılarak müdahalelerden önce ve sonra değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effects of yoga practice on pulmonary parameters, respiratory muscle strength, posture, body awareness, and quality of life among chronic smokers. This case-control study included 28 volunteers who were divided into the Smokers Group (SG)(n=14) and Control Group (CG)(n=14) according to Fagerström Cigarette Dependence Test (FT). All the participants did Yoga exercises, including active movements and poses while standing(Asana) and voluntarily regulated breathing(Pranayama) practice twice a week for six weeks. All the volunteers were assessed in terms of pulmonary functions and respiratory muscle strength, including Maximum Inspiratory Pressure (MIP) and Maximum Expiratory Pressure (MEP), using a spirometer and respiratory pressure meter, respectively. Moreover, Posture, body awareness, and quality of life were evaluated using the New York Postural Rating Chart (NYPRC), Thoracic Spine Range of Motion (TSROM), Body Awareness Questionnaire(BAQ), and World Health Organisation Quality of Life(WHOQOL-BREF) questionnaire before and after interventions.