Kardiyopulmoner resüsitasyonun acil serviste sedye üzerinde ve yerde yapılmasının etkinliğinin manken üzerinde karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of cardiopulmonary resuscitation performed at emergency department on stretcher or floor on a manikin
  1. Tez No: 813790
  2. Yazar: GÜNER YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: KPR uygulamasında gögüs kompresyonunun etkinliğinin önemi son AHA kılavuzunda da vurgulanmıştır. Ancak etkin gögüs kompresyonunun nasıl standardize uygulanabileceği konusu tartışmalıdır. Ayrıca göğüs kopresyonları sırasında yorgunluğun TYD'ne etkisi de üzerinde tartışılan bir başka konudur. Biz bu çalışmamızda kardiyak arrest vakalarında göğüs kompresyonunun yerde yada sedyede yapılması ile uygulayıcı yorgunluğunun nasıl etkilendiği ve TYD etkinliğine etkisini manken üzerinde göstermeyi amaçladık. Metod: Çalışmamız İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesinin Acil Tıp Kliniği'nde 01 Kasım 2014 – 31 Ocak 2015 tarihleri arasında 3 aylık süre boyunca yapılmıştır. Çalışma süresince İzmir Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde görevli güncel TYD uygulaması bilen 40 sağlık personeli çalışmaya alınmıştır .Güncel TYD uygulaması bilmeyen personel çalışmaya alınmamıştır. Çalışmaya katılan personele sedye üzerinde altında travma tahtası yerleştirilmiş durumda bulunan, göğüs sertliği ayarı yüksek duruma getirilmiş erişkin KPR uygulama mankeni üzerinde 2'şer dakikalık turlardan oluşan 5 tur boyunca AHA kılavuzunda önerilen şekilde göğüs kompresyonu yapması söylenmiştir. Uygulayıcılar her tur arasında 2 dk. dinlendirilmiştir. Uygulayıcıların yorgunluğu sıfatsal bir skala ile değerlendirilmiştir. Bası sayısına ve bası derinliğine ilişkin veriler her 2 dk. lık tur için ayrı ayrı bilgisayar ortamından elde edilmiştir. Uygulamadan en az bir gün geçtikten sonra aynı uygulayıcılara yerde düz zeminde altında travma tahtası yerleştirilmiş durumda bulunan, göğüs sertliği ayarı yüksek duruma getirilmiş erişkin KPR uygulama mankeni üzerinde 2'şer dakikalık turlardan oluşan 5 tur boyunca AHA klavuzunda önerilen şekilde göğüs kompresyonu yapması söylenmiştir. Uygulayıcıların 47 yorgunluğuna, bası sayısına ve bası derinliğine ilişkin veriler her 2dk.lık tur başına kaydedilmiştir. Bu veriler her 2 dk'lık uygulama sonunda ortalama değerler alınarak elde edilmiştir. Kullanılan mankenin özelliği olarak kendi bilgisayar programı sayesinde, manken üzerinde uygulama yaparken uygulamaya ilişkin veriler bilgisayar ortamından elde edilebilmektedir. Her senaryo bitiminde program grafik ve ortalama değerlerin bulunduğu özet bir tablo şeklinde sonuçlar verebilmektedir. Çalışmamızda 2010 AHA klavuzunun baz alındığı 2'şer dk'lık uygulamalar sonucunda gerekli veriler elde edilmiştir.Hem sedyede hem yerde yapılan göğüs kompresyonu için uygulayıcıların yorgunluğuna ait veriler , göğüs kompresyonu uygulaması bitiminden sonra 2 dk. dinlenmiş halde, bir sonraki turun başlangıcında hazırlanmış olan sıfatsal skala ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The efficiency of chest compression in CPR practice has also been emphasized in the latest AHA guideline. However, it is of debate how to implement an efficient chest compression in a standardised way. Moreover, another much debated issue is the effect of fatigue on BLS during chest compressions. In this study, we attempted to assess how the practitioner's fatigue was affected by carrying out chest compression on the floor or on the stretcher and how it affected the efficacy of BLS by using a medical model. Method: Our study was conducted between the dates November 1, 2014- January 31, 2015 across a 3-month span in the emergency unit of Izmir Bozyaka Training and Research Hospital. During the study period, 40 health workers that knew how to practice currently valid BLS and also working in the abovementioned unit were recruited. Staff that were not trained to practice currently valid BLS were excluded. The recruited staff were asked to practice chest compression on an adult CPR model for 5 cycles that was composed of 2 smaller cycles each, as suggested in the AHA guideline as the model's chest rigidity was calibrated to high levels and that had a trauma board placed underneath while the model was positioned over the stretcher. The practitioners were asked to rest in between every two cycle for 2 minutes. The fatigue of the practitioners were assessed by using a qualitative scale. Data regarding press count and press depth were obtained by using a computer analysis separately for every 2- minute cycle. At least a day after this practice, the same practitioners were asked to practice chest compression on an adult CPR model for 5 cycles that was composed of 2 smaller cycles each, as suggested in the AHA guideline as the model's chest rigidity was calibrated to high levels and that had a trauma board placed underneath while the 50 model was positioned over the floor. Data regarding the fatigue of the practitioners, press count and press depth were recorded for every 2- minute cycle separately. These data were obtained by collecting the mean values from each 2- minute practice. Due to a feature of the model that was used, having its own computer programme, data regarding the implementation over the model during the practice, the data could be obtained from the computer programme itself. Upon the end of each scenario, results could be obtained within a summarized table that contained graphics and mean values by the programme. In our study, required data were obtained as a result of 2- minute practice where 2010 AHA guideline was utilized as the base. Data regarding the fatigue of the practitioners for chest compression by both on the floor and the stretcher, during the rest state 2 minutes after the finalisation of each chest compression cycle were assessed by a qualitative scale prepared for the beginning of each next cycle.