BIS and its relation to psychological distress: An explanation of balanced time perspective
DİS ve psikolojik sıkıntıyla ilişkisi: Dengeli zaman perspektifi açıklaması
  1. Tez No: 813815
  2. Yazar: CANAN SÜTEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ALTAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Davranışsal İnhibisyon Sistemi (DİS), kişinin ceza, ödülsüzlük ve yenilik ipuçlarına tepkisini düzenleyen bir duygu sistemidir. DİS ve anksiyete ve depresyon ile ilişkisi literatürde bilinmesine rağmen, tek başına oluşumunu açıklamaya yeterli değildir. Mevcut çalışma, bu yolu açıklamak için daha önce DİS ile önemli ölçüde ilişkili olduğu gösterilen Zimbardo'nun Zaman Perspektifi (ZP) Teorisini kullanmıştır. Zimbardo'nun ZP'si, insanların deneyimlerini geçmiş, şimdi ve gelecek gibi farklı zaman bağlamlarında nasıl sınıflandırdıklarını açıklar ve ZP'nin deneyimlere birlik ve anlam verdiğini söyler. Dengeli Zaman Perspektifi (DZP), bu zaman perspektiflerini durumsal taleplere göre uyarlamalı olarak kullanmanın optimum yolunu öneren bir yapıdır. Dengeli Zaman Perspektifinden Sapma (DZSP), çeşitli zararlı psikolojik sonuçlarla ilişkilidir. Mevcut çalışma, DZSP'nin DİS ve depresyon ve DİS ve anksiyete ilişkisindeki rolünü açıklamayı amaçlamıştır. DİS ve DZSP arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için ek olarak moderatör kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma araştırılmıştır. Araştırmaya 378 (Kadın 74.3%, Ort= 33.18, SS = 12.16) katılımcı katılmıştır. Katılımcılar sırasıyla Davranışsal İnhibisyon Sistemi Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Zimbardo'nun Zaman Perspektifi Envanteri, Genel Anksiyete Bozukluğu-7 ve Hasta Sağlığı Anketi-9 çözmüşlerdir. DZPS'nin DİS ile depresyon/anksiyete arasındaki aracı rolü desteklenmiştir. Kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanmanın DİS ile DZSP arasındaki moderatör rolü desteklenmese de hem DİS'in hem de bağlanma kaygısının DZSP üzerinde aditif bir etkisi olduğuna dair kanıt bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Behavioural Inhibition System (BIS) is an emotion system that regulates one's reactiveness to cues of punishment, non-reward, and novelty. Although BIS and its association to anxiety and depression is known in literature, BIS is not enough to explain their occurrence by itself. The current study used Zimbardo's Time Perspective (TP) Theory which has been shown to be significantly associated with BIS before, to explain this pathway. Zimbardo's TP explains how people classify their experiences into different time contexts as past, present, and future, giving them unity and meaning. Balanced Time Perspective (BTP) is a construct that proposes that the optimum way of using these time perspectives adaptively according to situational demands. Deviation from a Balanced Time Perspective (DBTP) is associated with various detrimental psychological outcomes. Current study aimed to explain the role of DBTP in the relationship between BIS and depression and anxiety. To further understand the association between BIS and DBTP, attachment anxiety and attachment avoidance was investigated as moderators. A sample of 378 (Female 74.3%, M= 33.18, SD = 12.16) participants participated in the study. The participants were presented with measures of BIS scale of BIS/BAS scales, Experiences in Close Relationships-Revised, Zimbardo's Time Perspective Inventory, Generalized Anxiety Disorder-7, and Patient Health Questionnaire-9. The results indicated support for the significant mediator role of DBTP between BIS and depression/anxiety. Although the moderator role of attachment anxiety and avoidance between BIS and DBTP was not supported, we found evidence for additive effect of both BIS and attachment anxiety on DBTP.