From machine-bodies to the horsepower: Ungulate labour in industrial production in the atlantic world, 1554-1782
Makina-bedenlerden beygir gücüne: Atlantik dünyası sanayisinde büyükbaş hayvan emeği, 1554-1782
- Tez No: 813814
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Philosophy, Sociology, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1200
Özet
Bu tez, 1554 ve 1782 yılları arası Atlantik dünyasında büyükbaş hayvan emeğinin sanayi üretiminde artışının ve bu artışın kurumsallaşmasının tarihsel rolünü incelemektedir. Büyükbaş hayvan emeğinin sanayi üretimine eklemlenmesi, hem Avrupa ve Amerikalar arasındaki sömürge ilişkilerinin şekillenmesinde hem de güney ve kuzey Avrupa arasında sermaye birikimi ve güç ilişkilerinin yeniden şekillendirilmesinde tarihsel bir öneme sahiptir. Bu tez, değer ve emek kuramlarına hayvan emeği bakış açısını ekleyerek ekoloji ve iklim ölçeğinden üretim ilişkilerinin örgütlenmesi ölçeğine kadar kapitalizmin tarihsel gelişimine yeni bir yorum getirmeyi amaçlamaktadır. Bahsi geçen maddi koşullar, Pereiracı/Kartezyen“makine-beden”fikri ve beygir gücünün bir güç birimi olarak hesaplanması etrafında dönen ideolojileri ve zihniyetleri kapsayan bir bilgi sosyolojisi ve soykütüğü tartışmalarıyla beraber ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the historical role and increase of animal labour in industrial production (such as milling, plantation complexes, construction, and military industries) in the Americas and Europe between 1560 and 1780. Labour of horses, cattle, donkeys, and mules (in short, ungulates) historically contributed to the appropriation of wealth, accumulation of capital, production of value, and division of labour in both the colonial relations between Europe and the Americas as well as the distribution of wealth and power between the northern and southern regions within Europe. Incorporating animal labour (especially analyzing the different labour power of different species of ungulates) historically into the analysis of labour and theory of value, I propose a new interpretation for the analysis of the development of historical capitalism ranging from the analyses of ecology and climate to the organization and relations of production. These material conditions are analyzed hand in hand with the genealogy and sociology of knowledge including the development of ideology and mentality of Pereiran/Cartesian“machine- body”and the calculation of horsepower.