Sources of variation in preschoolers' relational reasoning: The interaction between language use and working memory
Anaokulu çağı çocukların ilişkisel muhakeme becerilerindeki varyans kaynakları: Dil kullanımı ve işler bellek etkileşimi
  1. Tez No: 813817
  2. Yazar: ŞEREF CAN ESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİLBE GÖKSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Önceki araştırmalar, belirli ilişkisel terimlerin bilinmesinin (örn., aynı, farklı) veya bu terimlere maruz bırakılmanın ve işler belleğin, ilişkisel muhakeme üzerindeki etkilerini göstermiştir. Ancak, dili kullanma eğilimi (ilişkisel veya nesne odaklı dil kullanma, odak nesneleri veya arka planı tanımlama) ve bunun işler bellekle etkileşimi araştırılmamıştır. Bu tez, Türkçe öğrenen okul öncesi çocukların ilişkisel muhakemelerinde görülen, dil ve işler bellekle ilgili varyasyon kaynaklarının rollerini araştırmıştır. Bunları incelemek için, 4 ila 5 yaşındaki çocuklardan (N = 41) Zoom aracılığıyla ilişkisel-örneğe eşleştirme görevi, bir sahne açıklama görevi ve işler bellek görevleriyle veri topladık. Genelleştirilmiş (binom) doğrusal karışık etki modelleri, ilişkisel muhakemenin hem sahnelerde kullanılan arka plan açıklamaları ile hem de ilişkisel dil kullanımı ile anlamlı negatif bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ilişkisel dili daha az kullanan ve sahnelerin odak nesnelerini daha az açıklayan çocuklar, ilişkisel muhakeme görevinde başarılı olmak için işler bellekten daha fazla yararlanmıştır. Bu sonuçlar, ilişkisel muhakemenin altında yatan bilişsel mekanizmaların ortak katkılarını incelemenin önemini vurgulayarak, çocukların ilişkisel muhakeme becerilerini daha iyi hale getirmek için kullandıkları potansiyel farklı yolları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Previous research has suggested the importance of using relational language (i.e., same, different) and working memory in children's relational reasoning. Yet, the general tendency to use language (i.e., using relational or object-focused language, describing focal objects or background) and its interaction with working memory has not been investigated. The present thesis examined the roles of these language- and working memory-related sources of variation on Turkish-learning preschoolers' relational reasoning. We collected data from 4- to 5-year-olds (N = 41) via Zoom on a relational match-to-sample task, a scene description task, and working memory tasks (i.e., forward and backward word span). Generalized binomial mixed effects models revealed that children who used more relational language and background-focused scene descriptions performed worse in the relational reasoning task. Furthermore, children with less frequent relational language use and focal object descriptions of the scenes benefited more from working memory to succeed in the relational reasoning task. These results suggest potential different pathways children attain to strengthen their relational reasoning skills, highlighting the importance of examining the interactive effects of different cognitive mechanisms on relational reasoning.