International human rights law and the child's upbringing: Reconciling children's rights, parental control rights and state interests
Uluslararası insan hakları hukuku ve çocuğun yetiştirilmesi: Çocuk hakları, ebeveyn kontrol hakları ve devlet menfaatlerini uzlaştırmak
  1. Tez No: 813818
  2. Yazar: BETÜL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ÇALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez, uluslararası insan hakları hukukunun çocuk hakları, ebeveyn hakları ve devlet menfaatlerini nasıl uzlaştırdığını sorgulamaktadır. Bu soruyu yanıtlamak adına ahlak, hukuk ve siyaset felsefesinde tartışılan dört normatif modeli tespit etmekte ve bu modellerin hangilerinin ve nasıl uluslararası insan hakları hukukuna yansıdığını değerlendirmektedir. Bu tez, çocuğun yetiştirilmesi konusundaki uluslararası insan hakları hukuku uygulamasını ele alan şu ana kadarki en kapsamlı değerlendirmeyi sunmaktadır. Uluslararası insan hakları belgelerinin yapım sürecini ayrıca Avrupa, Amerika, Afrika ve Birleşmiş Milletler insan hakları mekanizmalarının yorumlarını ve içtihadını bir bütün olarak analiz etmektedir. Tez, temel olarak uluslararası insan hakları hukukunun yalnızca tek bir modeli takip etmediğini göstermektedir. Tezin temel argümanı iki katmanlıdır. İlk olarak bu tez, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin çocuk haklarının liberal anlayışını ve ebeveyn haklarının güven temelli anlayışını bir araya getiren modelin yaygınlaşmasında merkezi bir rolü olduğunu ortaya koymaktadır. Bu model devlete çoklu işlevler yüklemektedir. Çocuk-ebeveyn ilişkisine müdahale konusunda minimal bir devlet anlayışı ile beraber devletin destekleyici ve kural koyucu rollerini ve devletin eğitimdeki özerklik ve vatandaşlıkla ilgili menfaatlerini de onaylamaktadır. İkinci olarak tez, hukuk uygulamasının özellikle yargılama aşamasında bu modelden ayrıldığını göstermektedir. Uluslararası insan hakları organlarının tümünün çocuğun maddi haklarına ve ebeveyn haklarının sınırlarına yeterli önemi göstermemeleri, liberal ve güven temelli anlayışları tam olarak benimsemediklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether and how international human rights law (IHRL) reconciles children's rights with parental control rights and state interests in the child's upbringing. To answer these questions, it first originally identifies four normative models on the child's upbringing drawing from moral, legal, and political theory, and then assesses which of these models find reflections in IHRL. In so doing, it offers the most comprehensive account of the IHRL practice concerning the child's upbringing to date, providing an analysis of not only the drafting histories of human rights instruments, but also the general comments and the case law of the human rights systems in Europe, the Americas, Africa and the United Nations. This thesis shows that IHRL has overtime endorsed more than one normative model. The central argument of the thesis is twofold. First, the Convention on the Rights of the Child has been central to the endorsement of the model combining the liberal conception of children's rights and the fiduciary conception of parental rights. This model assigns multiple functions to the state, endorsing not only a minimal state when intervening into the parent-child relationship but also supportive and prescriptive roles, alongside recognizing autonomy-related and civic interests of the state in education. Second, the thesis indicates that the legal practice, particularly in adjudication, deviates from this model. All IHRL organs are not fully committed to the liberal and fiduciary conceptions as they do not give sufficient weight to the child's substantive rights and the limitations of parental rights.