Ruhsal hastalığı olan bireylerin aile içi ilişkileri: Bolvadin örneği
Domestic relations of individuals with mental illness: The case of Bolvadin
  1. Tez No: 813824
  2. Yazar: RÜMEYSA TOTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezin amacı, ruhsal hastalığı olan bireylerin aile içindeki ilişkilerini Bolvadin örneğinde farklı değişkenler üzerinden sorunsallaştırmaktır. Bireyin doğumundan itibaren eğitimi ailede başlamaktadır. İletişimin de ilk başladığı yer ailedir. Birey, aile-içi ilişkileri, topluma yansıtmaktadır. Ailenin sevgi ve ilgiyle yaklaşması bireyin diğer insanlarla ilişkilerini olumlu yönde etkilemektedir. Aile-içi ilişkilerde kopukluk yaşanması ile birlikte ailenin ilgisiz tutumu, bireylerin diğer insanlarla ilişkilerinde sorunlar çıkmasına neden olmaktadır. Ruhsal hastalığı olan bireyler, ne zaman ne yapacağı belli olmayan ve uzak durulması gereken bireyler olarak damgalanmaktadır. Damgalanmış bireylerin, yakın çevrelerindeki insanlar damgadan etkilenmektedir. Ruhsal hastalığı olan bireyler, hastalıkla başa çıkma mücadelesi verirken toplumun önyargılarıyla da karşılaşmaktadır. Bu bireylerin dışlanması ve damgalanması sonucu, birey kendini diğer insanlardan uzaklaştırmak istemektedir. Bu çalışma ruhsal hastalığı olan bireylerin aile içinde ve kişilerarası ilişkilerdeki yaşadıkları sorunları irdelemiştir. Çalışmada ruhsal hastalığı olan bireylerin aile içi ilişkileri ele alınıp değerlendirilmiştir. Çalışmada verilerin toplanmasında, nitel araştırma yöntemi kapsamında mülakat tekniği kullanılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to problematize the relationships of individuals with mental illness within the family through different variables in the Bolvadin sample. From the birth of an individual, education begins in the family. The first place where communication also begins is the family. The individual reflects the intra-family relations to the society. The approach of the family with love and attention positively affects the individual's relationships with other people. Along with the experience of disconnection in inter-family relations, the family's apathetic attitude causes problems in the relationships of individuals with other people. Individuals with mental illness are stigmatized as individuals who do not know what to do when and who should be kept away. Stigmatized individuals, people in their immediate surroundings are affected by stigma. Individuals with mental health problems face the prejudices of society while struggling to cope with the disease. As a result of the exclusion and stigmatization of these individuals, the individual wants to distance himself from other people. This study examined the problems experienced by individuals with mental illness in family and interpersonal relationships. In the study, the family relationships of individuals with mental illness were considered and evaluated. In the collection of data in the study, interview technique was used within the scope of qualitative research method. The collected data were interpreted by conducting content analysis.