Relationship between supervisory and organizational support, career satisfaction, and organizational commitment
Denetim ve örgütsel destek, kariyer memnuniyeti ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
  1. Tez No: 813825
  2. Yazar: ALBARAA HASHEM AHMED AL-KHAZRAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma esas olarak denetim ve örgütsel desteğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma Tikrit Üniversitesi'nde görev yapan çalışanlar üzerinde uygulanmıştır. Çalışma nicel olup, çalışmanın verilerini ve hipotezlerini analiz etmek için bir ankettir. Çalışmanın veri analizinde ve frekans, yüzde ve korelasyon gibi çalışma değişkenleri arasındaki ilişkiyi yorumlamada birçok istatistiksel yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Tikrit Üniversitesi'nde çeşitli pozisyon ve bölümlerde görev yapan 207 çalışandan toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, yönetici desteği ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca yönetici desteği ile kariyer doyumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma sonuçları örgütsel destek ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ve örgütsel destek ile kariyer tatmini arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Mevcut çalışmanın ana çıkarımları, yöneticilerin, her türden çalışanın kuruluşlarına olan bağlılığını artırmak için denetim desteğini artıran endişelere dikkat etmesi gerektiğidir. Araştırmanın temel sınırlılığı, çalışmanın küçük bir örneklem üzerinde yapılmış olması, bulguların genellenebilmesini engelleyebilecek şekilde özetlenebilir. Çalışma ayrıca gelecekteki çalışmalara yön tartıştı.
Özet (Çeviri)
The study mainly examines the impact of supervisory and organizational support on organizational commitment. The study has been applied on the employees who work in University of Tikrit. The study is quantitative and a questionnaire to analyze the data and hypotheses of the study. Many statistical approaches have been used in the study's data analysis and interpret the relationship between the study variables including frequency, percentage, and correlation. The study data have been collected from 207 employees who work in various positions and departments at University of Tikrit. The findings of the study showed that there is a significant positive relationship between supervisory support and organizational commitment. Also, it is found that there is a significant positive relationship between supervisory support and career satisfaction. In addition, the study results showed that there is not a significant relationship between organizational support and organizational commitment and there is not a significant relationship between organizational support and career satisfaction. The main implications of the current study is that directors must pay attention on concerns which raise supervisory support to increase the commitment of employees at all types to their organizations. The main limitation of the study is can be summarized that the study has been applied to small sample which may stand in the way of the generalization of the findings. The study also discussed the directions of future studies.