Genç erişkin bireylerde algılanan ebeveyn tutumları ile duygusal zekâ ve öfke kontrolü arasındaki ilişki
The relationship between psychological well-being levelsand psychological resilience of married individuals and marriage satisfaction
- Tez No: 813837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, genç erişkin bireylerde algılanan ebeveyn tutumları ile duygusal zekâ ve öfke kontrolü arasındaki ilişkinin incelenmesidir Araştırmada nicel analiz tekniklerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşayan seçkisiz örnekleme yöntemi belirlenen 20-30 yaş arası 384 kişi oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ile Algılanan Ebeveyn Tutumu Ölçeği, Duygusal Zeka Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma için toplanan veriler SPSS 25 programıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda normal dağılımı sağlayan sürekli değişkenler için karşılaştırmalarda T test ve Anova testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, duygusal zeka, algılanan ebeveyn tutumu ve sürekli öfke arasında ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between perceived parental attitudes, emotional intelligence and anger control in young adults. The sample of the study consisted of 384 people between the ages of 20-30, who were determined by the random sampling method and living in the province of Istanbul. Personal Information Form, Perceived Parental Attitude Scale, Emotional Intelligence Scale, Trait Anger and Anger Styles Scale were used to collect the research data. The data collected for the research were analyzed with the SPSS 25 program. As a result of the analysis, T test and Anova test were used for the comparisons for continuous variables providing normal distribution. The relationship between continuous variables was examined with the Pearson correlation coefficient. According to the results of the research, there is a relationship between emotional intelligence, perceived parental attitude and trait anger.