Yetişkinlerde cinsel özgüven, cinsel doyum ve kişisel iyi oluş arasındaki ilişkiler
Relationships between sexual confidence, sexual satisfaction, and personal well-being in adults
  1. Tez No: 813842
  2. Yazar: PINAR TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Cinsellik, psikolojik ve fiziksel sağlığımızı dengede tutmayı sağladığı için gündelik yaşamımız içerisinde her yönüyle ilişki halindedir. (Keçe, 2020). Cinsellik yaşamımızdaki temel arayışlardan biridir ve bu da kimle yakın ilişki kuracağımızı, partnerimizin yanı sıra kendimizle ne denli mutlu olduğumuzu etkileyebilmektedir (Butcher, Mineka ve Hooley, 2013, s. 778). Bu çalışmada aktif cinsellik yaşayan ya da en az bir kez cinsel tecrübesi olan yetişkinlerde cinsel özgüven, cinsel doyum ve kişisel iyi oluş arasındaki ilişkileri incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik ele alınmış sosyo-demografik özellikler bağlamında, bağımlı değişken olarak cinsel özgüven, cinsel doyum ve kişisel iyi oluş arasındaki birlikte değişim ilişkileri, sosyo-demografik özellikler baz alınarak oluşturulan grupların bağımlı değişken düzeyleri bakımından farklılaşma durumu incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli özelliklerine uygun olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın örneklemi Türkiye'de yaşayan yetişkin bireyler arasından 148 erkek, 186 kadın toplam 345 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama amacıyla katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin bilgiler“Kişisel Bilgi Formu”cinsel özgüveni ölçmek için“Cinsel Özgüven Ölçeği”, cinsel doyumu ölçmek için“Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği”ve kişisel iyi oluş seviyelerini ölçmek için“Kişisel İyi Oluş İndeksi-Yetişkin formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre: yetişkinlerde cinsel özgüven, cinsel doyum ve kişisel iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ele alınan cinsel özgüven, cinsel doyum ve kişisel iyi oluş değişkenlerinin birbirleri üzerinde yordayıcı etkileri bulunmuştur. Yetişkinlerde cinsel özgüven düzeyi arttıkça cinsel doyum düzeyi de artmakta olduğu saptanmıştır. Yetişkinlerde cinsel özgüven ve kişisel iyi oluş cinsel doyumu yordamaktadır. Kişisel iyi oluş artmasıyla cinsel özgüven ve cinsel doyum düzeylerinin düzeylerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları ilgili literatüre uygun şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexuality is related to every aspect of our practical life in order to keep our psychological and physical health in balance. (Felt, 2020). It is one of the basic pursuits in sexual life, and this leads to who we establish close relationships with, and how happy results are with ourselves as well as our partner (Butcher, Mineka, & Hooley 2013, p. 778). Time to examine the relationships between sexual self-confidence, sexual satisfaction, and personal well-being in adults with active sexuality or at least one sexual experience in this world. For this purpose; socio-demographic characteristics, sexual self-confidence as dependent variables, sexual satisfaction and personal well-being as well as relationships, socio-demographic base behavior in terms of consumer variables that affect the differentiation status. In accordance with the characteristics of the relational screening model, the observation consists of a total of 345 adults, 148 men and 186 women, among adult individuals living in Turkey. For data collection, the“Personal Information Form”for information on socio-demographic characteristics,“Sexual Self-Confidence Scale”for sexual self-confidence,“Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale”for creating sexual satisfaction, and“Personal Well-Being Index- adult”for personal well-being formula" was used. Data analysis was done with SPSS package program. According to the research unit: a relationship has been established between sexual self-confidence, sexual satisfaction and personal well-being in adults. Sexual self-confidence, sexual satisfaction and personal well-being variables have predictive effects on them. To think that the level of sexual security and sexual satisfaction in adults is also increasing. In adults, sexual self-confidence and personal well-being predict sexual satisfaction. With personal well-being styles, reflection features have also been achieved at the limits of sexual confidence and sexual satisfaction. The results of the research were discussed in accordance with the relevant literature.