Türkiye'de bulunan mültecilerin iş dünyasının kurallarına ve insan kaynakları politikalarına uyumlandırılmasına ilişkin bir araştırma
A study on adaptation of refugees in Turkey to the rules of the business world and human resources policies
- Tez No: 813841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ESAT BEBİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Göçün en büyük sebeplerinden biri savaş halidir. Savaş dönemlerinde yaşanan göçler, diğer zamanlara kıyasla sayıda daha fazladır. Orta Doğu'da Arap Baharı ismiyle başlayan yönetim karşıtı gösteriler, iç savaşları tetiklemiştir. Bölgede çıkan çatışmalar Suriye'ye sıçramış ve 2011 yılında Türkiye'nin en uzun sınıra sahip olduğu güney komşusunda iç savaş çıkmıştır. Hayatta kalmak isteyen Suriyeliler ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye gelmiştir. Birleşmiş Milletler'in yayınladığı son raporlara göre Suriye'den gelen mültecilerin sayısı bugün yaklaşık 4 milyon civarındadır. Diğer ülkelerden Türkiye'ye gelen mülteci sayısı ise 400 bin civarındadır. Türkiye'de bugün artık neredeyse her türlü alanda mültecilerle birlikte yaşıyoruz. Bu gerçeklik, mültecileri her boyuttan tanımanın önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, mültecilerin genelde toplumsal özelde ise iş hayatındaki rollerine, yaşam ve iş koşullarına, yaşadıkları sorunlara odaklanılmıştır. Öncelikle göç kavramına değinilmiş; göçmen ve mülteci kavramlarının arasındaki fark izah edilmiştir. Göçün nedenleri ve türleri de yine aynı bölümde ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünü ise Türkiye'deki göçmen ve mülteci hareketliliği oluşturmaktadır. Bu bölümde Cumhuriyetten önce ve sonra yaşanan göç dalgaları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise mültecilerin ülke ekonomisine katkılarının olup olmadığı; iş yasaları ve iş güvenliğine uyup uymadıklarını durumu incelenmiştir. Yine mülteci çalışanların çalışma hayatlarında yaşadıkları zorluklar konu edinilmiş; adaptasyon süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest reasons for migration is the state of war. Migration in wartimes is higher than in other times. Anti-government demonstrations in the Middle East, which started with the name Arab Spring, triggered civil wars. Conflicts in the region spread to Syria, and in 2011, a civil war broke out in Turkey's southern neighbor with the longest border. Syrians who wanted to survive fled their country and came to Turkey. UN explains the number of refugees from Syria is around 4 million today. The number of refugees coming to Turkey from other countries is around 400 thousand. Today, we live with refugees in almost every field in Turkey. They go to the same schools, shop at the same markets, go to the same mosques, etc. This reality reveals the importance of getting to know refugees from all dimensions. In this study, it is focused on the role of refugees in social life in general and in business life in particular, their living and work conditions, and the problems they experience. First of all, the concept of migration was mentioned; The difference between the concepts of immigrant and refugee has been explained. The reasons and types of migration are also discussed in the same section. The second part of the study consists of migrant and refugee mobility in Turkey. In this section, the migration waves before and after the Republic are discussed. In the third part of the study, the contribution of refugees to the country's economy; compliance with labor laws and occupational safety were examined. Again, the difficulties experienced by refugee workers in their working life were discussed; adaptation process is discussed