Sosyal medyadaki mahremiyet algısı ile kullanıcıların tutumları üzerindeki rolü
Perception of privacy in social media and the role of users on attitudes
  1. Tez No: 813853
  2. Yazar: SİMGE AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mahremiyet kavramı, insanlığın varoluşundan bu yana bir ihtiyaç ve tartışma konusu olmuştur ve kültürel veya zamanla değişebilen bir kavramdır. Son yıllarda teknolojik ilerlemeler ve sanal platformların yaygınlaşmasıyla birlikte mahremiyet alanında önemli değişimler ve dönüşümler yaşanmış ve bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bireylerin sosyal ağlara olan ilgisi, beğenilmek, takdir edilmek, dikkat çekmek, takip etmek ve takip edilmek gibi isteklerin karşılanma arzusundan kaynaklanır. Bireyler arasında, sosyal ortamlarda kendini teşhir etme ve diğer kullanıcıları gözetleme davranışı farklılık gösterebilir. Ancak sosyal medya kullanıcıları, farklı nedenlerle ve şekillerde var olsalar da sanal ortamın sunduğu seçenekler konusunda, gözetleme ve gözetlenme gibi ortak paydada birleşebilirler. Çalışmanın amacı, internet aracılığıyla topluma uygun, sağlam, güvenilir bir mahremiyet kaygısı ve davranış ölçüsü geliştirmektir. Yalnızca bilgi mahremiyetine yönelik tehditlere bakmak değil, aynı zamanda mahremiyetin diğer yönlerini ve insanların benimseyebileceği mahremiyetle ilgili davranışları da ele almak önemlidir. Bu tez, Türkiye'de yaşayan ve sosyal medya kullanan çeşitli demografik özelliklere sahip bireylerden oluşan bir çalışma evrenine odaklanmaktadır. Örnekleme yöntemi olarak, çalışma evreninden amaçlı örneklem ile seçilen bireyler kullanılmaktadır. Çalışma 543 katılımcıya uygulanarak görüşleri alınmış ve SPSS programı kullanılarak elde edilen veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of privacy has been a subject of need and debate since the existence of humanity and is a concept that can change culturally or over time. In recent years, with the technological advances and the spread of virtual platforms, there have been significant changes and transformations in the field of privacy and various studies have been carried out on this subject. Individuals' interest in social networks stems from the desire to be satisfied, to be liked, appreciated, to attract attention, to follow and be followed. Between individuals, self-exposure in social settings and spying on other users may differ. However, social media users, although they exist for different reasons and in different ways, can unite in the common denominator of surveillance and surveillance when it comes to the options offered by the virtual environment. The aim of the study is to develop a robust, reliable measure of privacy concern and behavior that is appropriate to society through the internet. It's important not only to look at threats to information privacy, but also to address other aspects of privacy and privacy-related behaviors that people may adopt. This thesis focuses on a working universe consisting of individuals with various demographic characteristics living in Turkey and using social media. As a sampling method, individuals selected from the study universe with purposeful sampling are used. The study was applied to 543 participants and their opinions were taken and the data obtained by using the SPSS program were interpreted.