Genç iklim aktivistlerinin iklim krizi karşısındaki deneyimlerinin yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile incelenmesi
Investigation of young climate activists' experiences against the climate crisis with interpretational phenomenological analysis
- Tez No: 813854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE GÜNDOĞAN SÜTÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, iklim aktivisti gençlerin iklim krizi karşısındaki deneyimlerini ve psikolojik sağlıklarının bu durumdan nasıl etkilendiğini gençlerin öznel deneyimleri aracılığıyla incelemektir. Araştırma, amaca yönelik örneklem yöntemi kullanılarak oluşturulan 18-19 yaşlarındaki altı genç iklim aktivisti ile yürütülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilen veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz Yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ortaya dört üst tema çıkmıştır. Bu üst temalar İnsanın Doğa ile İlişkisi, İklim Krizi ile Genç Yaşta Temas, İklim Krizinin Hissettirdikleri ve Harekete Geçmek'tir. Ortaya çıkan temalar alanyazın ışığında tartışılarak yorumlanmış ve araştırmanın sınırlılıkları çerçevesinde gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate how young climate activists experience the climate crisis and how their mental health is affected by this situation. The data of the study were collected through semi-structured interviews with six young climate activists aged 18-19. The data of the research were analyzed using the interpretative phenomenological analysis method. As a result of the analysis, it was seen that four themes emerged. These are: Human's Relationship with Nature, Facing the Climate Crisis at a Young Age, Feelings in the face of Climate Crisis and Being an Activist. The emerging themes were discussed and interpreted in the light of the literature and suggestions were presented for future studies within the in terms of the limitations of the research.