Elektromanyetik alanın acı süs biber (Capsicum annum) gelişimi ve gıda kalitesi üzerine etkileri
The effects of the electromagnetic field on the development of hot ornamental pepper (Capsicum annum) and food quality
  1. Tez No: 813886
  2. Yazar: TUĞBA BİÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VARDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektromanyetik alanın bitki çimlenmesi konusunda etkileri bilinse de her bitki üzerinde farklı aksiyonlar gösterdiği literatürde mevcuttur. Bu çerçevede; ürün bazında çimlenme aşamasından ürün elde edilmesine ve ürün içeriğine kadar geçen süreçte elektromanyetik alanın tesirlerinin ortaya konulması önemlidir. Çalışmada tarımsal ürün olarak acı süs biber seçilmiş ve elektromanyetik alanın acı süs biber üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu tez çalışması; düşük gerilimde elektromanyetik alan oluşturulması için bobin saksı tasarım parametrelerini, bobin saksı üretimini, bobin saksılar içerisinde kısa süreli elektromanyetik alan oluşturulmasını, oluşturulan farklı elektromanyetik alanlara maruz bırakılarak yetiştirilen acı süs biberin (Capsium annum) morfolojik gelişimini ve elde edilen ürünlerin gıdasal analizlerini kapsamaktadır. Acı süs biberler; alternatif akımda (AC), 10 ve 20 volt gerilimde oluşturulan düşük elektromanyetik alan içerisinde kısa süreli muamelelere maruz bırakılarak yetiştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda kontrol grubuna kıyasla; AC 10V gerilim değerine sahip elektromanyetik alanda yetiştirilen ürünlerin yaprak adeti, kök uzunluğu, karbonhidrat, ham yağ, diyet lif ve kalsiyum bakımından istatistiksel olarak farklar olduğu ve pozitif etki gösterdiği bulunmuştur. AC 20V gerilim değerine sahip elektromanyetik alanda yetiştirilen ürünlerin ise yaprak adetinde, yaprak en ve boyunda, gövde çapında, kök ve gövde uzunluğunda, biber ve yaprak rengi üzerinde ve potasyum miktarında istatistiksel olarak farklar olduğu ve pozitif olarak etkilediği bulunmuştur. Bu farklar elektromanyetik alanın süs acı biber gelişimi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although the effects of electromagnetic field on plant germination are known, it is available in the literature that it has different effects on each plant. In this context, It is important to reveal the effects of the electromagnetic field in the process from the germination stage to product production and product content on a product basis. In the study, hot ornamental pepper was chosen as an agricultural product and the effects of electromagnetic effect on hot ornamental pepper were investigated. This thesis study primarily covers the design parameters of coil pots for the creation of electromagnetic fields at low voltage and the production of coil pots. Afterward, the coil covers the short-term creation of different electromagnetic fields in pots and the morphological development of hot ornamental pepper (Capsium annum) grown in different electromagnetic fields, and the food analysis of the obtained products. Hot ornamental peppers have been grown by exposure to short-term treatments in a low electromagnetic field created by alternating current (AC) at 10 and 20-volt voltages. As a result of the analysis regarding comparison to the control group, it has been found that the products grown in electromagnetic fields with AC 10V voltage are making a difference statistically and positive effects in terms of the number of leaves, root length, carbohydrates, crude oil, dietary fiber, and calcium. On the other hand, statistical differences and positive effects were found in the number of leaves, leaf width and length, stem diameter, root and stem length, pepper and leaf color, potassium, and the number of products grown in an electromagnetic field with AC 20V voltage value. These differences show the effectiveness of the electromagnetic field on hot ornamental pepper growth.