الـتـقـديـم والـتـأخـيـر فـي حـاشـيــة الـشـهـاب عـلـى تـفـسـيـر الــبـيـضـــاوي' دراسة بلاغية '
Beydavi tefsiri üzerine yazılan Haşiyetü-ş Şihab adlı eserde takdim ve tehir (belağat çalışması)
- Tez No: 813893
- Danışmanlar: PROF. DR. Ferid Muhammed Bedevi El Naklavi
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2011
- Dil: Arapça
- Üniversite: Al Azhar University (جامعة اﻻزهر)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Özet: Bu araştırma, retorik yöntemlerinden birini ve i'cazın tezahürlerinden birini inceleyerek ve analiz ederek, tafsir etme ve geciktirme yoluyla retorik etkisini ortaya çıkarma amacıyla Halife el-Hafac'ın Beydavi'nin Tefsiri üzerine yazdığı Haşiyesi'nde uygulamalı olarak çalışmıştır. Araştırmadan, tafsir ve geciktirme konusunun tabii dilbilimsel ve retorik bir konu olduğu, köklerinin dilbilimciler ortamında geliştiği ve retorik dersinin ortamında çiçek açtığı, anlamlar ilimi tarafından bu olgunun incelenmesi yoluyla, sembolik faydaların çıkarılması ve retorik inceliklerin ortaya konulması için birleşen anlam ve ifadenin güzelliği görülmüştür. Aynı zamanda, tafsir ve geciktirme retorik amaçlarının aynı yerde bir araya gelmesinde herhangi bir çelişki olmadığı, onlar arasında herhangi bir rekabet olmadığı; aksine, aynı yerde bir dizi amaç bir araya gelebileceği ortaya çıkmıştır. Çünkü tafsir ve geciktirme, ilgi ve özen için gelebileceği gibi, ilgi, övgü, takdir ve yüceltme için de gelebilir. Sadece özelleştirme için de gelebilir. Özelleştirme, ima ve aranın korunması için de gelebilir. Aynı zamanda tasdik için de gelebilir. Tasdik, kuvvetlendirme ve aranın korunması için de gelebilir. Diğer değişik amaçlarda olduğu gibi. Yani, retorik amaçlarının bir araya gelişinde bir rekabet yoktur. Çünkü tafsirin yapıldığı yer, değişik retorik amaçlar topluluğunun bir buluşma yerine dönüşebilir. Bu çalışma ile açıkça ortaya çıkmıştır. Retorik uzmanları bunu“Retorik incelikler rekabet etmez”diye ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Summary: This research dealt with studying and analyzing a style of rhetoric and an aspect of inimitability; to uncover the rhetorical effect of advancement and delay through the applied study in Al-Shahab Al-Khafaji's commentary on Al-Baydawi's interpretation. The research showed that advancement and delay is a rhetorical syntactic topic that grew roots in the environment of grammarians, and its flowers bloomed in the rhetorical study, through the science of meanings which in turn handled researching this phenomenon; to deduce semantic benefits, and evoke rhetorical subtleties, that combine eloquence of meaning and beauty of expression. It also showed that there is no contradiction in the meeting of rhetorical purposes of advancement and delay in one place, and no competition between them; rather, a single place can be a meeting point for a group of purposes. Advancement and delay may come for attention and care, and it may come for attention, praise, commendation and purification, and it may come for specification only, and it may come for specification, hinting and maintaining the pause, and it also comes for confirmation, as it comes for confirmation, strengthening and maintaining the pause, and others different purposes. So there is no crowding in the meeting of rhetorical purposes, and no competition, for the single place of advancement may be a meeting point for a varied group of rhetorical purposes, and a fertile ground for the rhetoric of advancement and delay. This was clearly evident through this study. The rhetoricians expressed that by saying:“the rhetorical subtleties do not crowd.”