Dev hücreli arterit ve takayasu arteritindeki kapilleroskopik bulgular
Capileroscopic findings in giant cell arteritis and takayasu arteritis
- Tez No: 813892
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FİGEN TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç:Bu çalışmada büyük damar vaskilitleri olanDev Hücreli Arterit (DHA) ve Takayasu Arterit (TA) hastalarında kapilleroskopik bulguların değerlendirilmesi ve her iki grup hastanın bulgularının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya Temmuz 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Kliniği'ne başvuran, klinik olarak DHA tanısı konulan 11 hasta ve TA tanısı konulan 11 hasta dahil edildi.Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, komorbidite, ilaç kullanımı, sigara ve alkol kullanımı, hastalık başlangıç yaşı (yıl), hastalık süresi (yıl) değerlendirildi. Tüm hastalara sağ ve sol elin 4parmağınakapilleroskopi işlemi yapıldı.Elde edilen görüntülemede kapil sayısı, kapil çapı ve kapil uzunluğu kaydedildi. Bulgular:Dev hücreli arterit tanılı hastaların 8'i (%72,7) kadın ve 3'ü (%27,3) erkekti. TA tanılı hastaların 10'u (%90,9) kadın ve 1'i (%9,1) erkekti. DHA grubundaki hastaların yaş ortalaması 65,5±8,6 yıl, TA grubundaki hastaların yaş ortalaması 52,2±14,5 yıl idi. Gruplar arasında yaş ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,017). DHA grubundaki hastaların ortalama tanı yaşı 61,6±9,6 yıl, TA grubundaki hastaların ortalama tanı yaşı 47,5±15,3 yıl idi. Gruplar arasında ortalama tanı yaşı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,018).TA hastalarının 9'u (%81,8) Tip I, 1'i (%9,1) Tip IIB, 1'i (%9,1) Tip IV tutuluma sahipti.Ortalama kapil uzunluğu DHA grubunda TA grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0,031). DHA'lı kadın hastalarda erkek hastalara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0,024). TA grubunda hipertansiyonu olan hastalarda kapil uzunluğu olmayan hastalara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0,022). Sonuç:Sonuç olarak; DHA ve TA hastalarının hiçbirinde aktif ya da kronik skleroderma paterni (aktif kanama odak, dev kapil, kapil sayısında azalma, atipik kapil) saptanmadı. DHA ve TA hastalarında tırnak dibi kapilleroskopik bulgularının değerlendirildiği bir çalışmanın mevcut olmaması nedeniyle bizim çalışmamız bu konudaki ilk çalışmadır.Bu nedenle bulgularımızı literatürle karşılaştıramadık. DHA ve TA dahil olmak üzere büyük damar vaskülitleri için kapilleroskopinin rolü henüz açıklığa kavuşturulmamıştır.DHA ve TA dahil olmak üzere büyük damar vaskülitlerinde ucuz ve invaziv bir görüntüleme yöntemi olan kapilleroskopinin rolünü keşfetmek için prospektif tasarımda ve geniş hasta kohortunda yapılacak daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, it was aimed to evaluate the capillaroscopic findings in patients with Giant Cell Arteritis (GCA) and Takayasu Arteritis (TA), which are large vessel vasculitis, and to compare the findings of both groups of patients. Materials and Methods:The study included 11 patients diagnosed with GCA and 11 patients diagnosed with TA, who applied to Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Rheumatology Clinic between July 2022 and December 2022.Age, gender, height, weight, comorbidity, drug use, smoking and alcohol use, age at onset of disease (years), disease duration (years) of the patients were evaluated. Capillaroscopy was performed on the right and left 4th finger of all patients. Capillary number, capillary diameter and capillary length were recorded as a result of the imaging obtained. Results:Of the patients with giant cell arteritis, 8 (72.7%) were female and 3 (27.3%) were male. Ten (90.9%) patients with TA were female and 1 (9.1%) was male. The mean age of the patients in the GCA group was 65.5±8.6 years, and the mean age of the patients in the TA group was 52.2±14.5 years. A statistically significant difference was found between the groups in terms of mean age (p=0.017).The mean age at diagnosis of patients in the GCA group was 61.6±9.6 years, and the mean age at diagnosis of patients in the TA group was 47.5±15.3 years. A statistically significant difference was found between the groups in terms of mean age at diagnosis (p=0.018).Of the TA patients, 9 (81.8%) had Type I, 1 (9.1%) Type IIa, 1 (9.1%) Type IV involvement.The mean capillary length was found to be statistically significantly higher in the GCA group compared to the TA group (p=0.031).It was found to be statistically significantly higher in female patients with GCA compared to male patients (p=0.024).It was found to be statistically significantly higher in patients with hypertension in the TA group compared to patients without capillary length (p=0.022). Conclusion:In conclusion; Active or chronic scleroderma pattern (active bleeding focus, giant capillary, decrease in capillary number, atypical capillary) was not detected in any of the GCA and TA patients.Our study is the first study on this subject, as there is no study evaluating nail base capillaroscopic findings in GCA and TA patients.Therefore, we could not compare our findings with the literature. The role of capillaroscopy for large vessel vasculitides, including GCA and TA, has not yet been clarified.The role of capillaroscopy for large vessel vasculitides, including GCA and TA, has not yet been clarified. More comprehensive studies in prospective design and in a large patient cohort are needed to explore the role of capillaroscopy, an inexpensive and invasive imaging modality, in large vessel vasculitides, including GCA and TA.