Gebeliğin 11-14 hafta arasında yapılan endoservikal uzunluk ölçümünün 2. trimester servikal kısalığı öngörme gücünün değerlendirilmesi
Evaluation of the prediction power of the endoservical length measurement made between 11-14 weeks of pregnancy
  1. Tez No: 813909
  2. Yazar: MURAT DENİZ ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇETİNKAYA DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı 11-14. gestasyonel haftalar arası yapılacak endoservikal uzunluk ölçümünün, 2. trimester servikal kısalığı öngörme gücünün değerlendirilmesidir. GEREÇ-YÖNTEM: Prospektif olarak yapılan çalışmamıza Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Perinatoloji ve Gebe İzlem polikliniklerine başvuran; 11.-14. gestasyonel haftalar arasındaki gebeler dahil edildi. 11-14. Hafta ve 20-24. haftalar arası transvajinal ultrasonografi ile endoservikal uzunluk ölçümleri(ESU), serviksin ön dudak mesafesi (D) ,arka dudak mesafesi (E) ölçüldü ve kayıt altına alındı..Endoservikal uzunluk değişim paternleri ve ölçümlerin 20-24. Hafta analizinde endoservikal kısalığı öngörme gücü analiz edildi. Kısa serviks saptanan ve medikasyon gereksinimi olan hastalar kaydedildi. SONUÇLAR: Çalışmamıza 113 hasta dahil edilmiştir. 11-14 hafta arası yapılan ölçüme göre 20-24 hafta arasında yapılan ölçüm değerlendirildiğinde serviks ölçümünde uzama gözlenen hasta oranı %69 (n=78) ve serviks ölçümünde kısalma saptanan hasta oranı ise %31 (n=35) idi. BC(2 düzlem serviks uzunluğu) ve arka dudak ölçümlerinin istatistiki olarak anlamlı şekilde gestasyonel yaş ile arttığı saptanmıştır. Ön dudak ölçümünde istatiksel olarak anlamlı ile ilişki saptanmamıştır. Yalnız 2 hastada 20-24 haftada kısa serviks saptanmıştır. TARTIŞMA: 11-14 hafta arasında yapılan ESU ölçümü ikinci trimester SU'yu predikte etmemiştir. 11-14 hafta servikal uzunluk ölçümünün 20-24 haftada servikal kısalmayı öngörme gücünün değerlendirilmesi için daha geniş örneklem büyüklüğüne sahip çalışmalara ihtiyaç vardır. Çalışmamız anterior ve posterior dudak ölçümlerinin değerlendirilmesi açısından literatürdeki ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Prediction Power of the Endoservical Length Measurement Made Between 11-14 Weeks of Pregnancy OBJECTIVE: The aim of our study is to evaluate the predictive capability of endocervical length measurement (ELM) between 11-14 weeks of gestation for second trimester cervical shortness. MATERIALS-METHODS: Pregnant women between 11-14 weeks of gestation who applied to Bursa Uludag University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Perinatology and Pregnancy Follow-up outpatient clinics were included in our prospective study. ELM, anterior lip distance (D) and posterior lip distance (E) of the cervix were measured and recorded by transvaginal ultrasonography between 11-14 weeks and 20-24 weeks. The endocervical length change patterns and the power of measurements to predict 20-24 weeks endocervical shortness were analyzed. Patients with short cervix and needing medication were recorded. RESULTS: 113 patients were included in our study. Following the measurements between 11-14 weeks,the remeasurements made between 20-24 weeks were evaluated, the rate of patients with lengthening in the cervix measurement was 69% (n=78) and the rate of patients with a shortening in the cervix measurement was 31% (n=35). B, BC and posterior lip measurements were found to increase statistically significantly with gestational age. No correlation was found with C and anterior lip measurement. Short cervix at 20-24 weeks was detected in only 2 patients. DISCUSSION: ELM measurement between 11-14 weeks did not predict second trimester cervical length (CL). Studies with larger sample sizes are needed to evaluate the power of CL measurement at 11-14 weeks to predict cervical shortening at 20-24 weeks. Our study is the first in the literature to evaluate cervical anterior and posterior lip measurements.