Batlama Deresi sedimenti mikroplastik profili
Sediment microplastic profile of Batlama Stream
  1. Tez No: 813918
  2. Yazar: HAKAN ÇEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AYDIN UNCUMUSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosüreç Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma ile, ülkemiz Giresun ili sınırları içerisinde bulunan Batlama Deresi üzerinde beş istasyondan alınan sediment numunelerinde mikroplastik profili incelenmiştir. Hem mikroskopik hemde μ-FTIR spektroskopu kullanılarak sediment numunelerinde tespit edilen mikroplastiklerin varlıkları ve karakterizasyonu saptanmıştır. Batlama deresi sedimenti'nde mikroplastik varlığı ve ortalaması 18,6 adet'tir. En bol lif ve film çeşidinde olan mikroplastik parçalarında şeffaf ve kırmızı renklerin baskın olduğu sonucuna varılmıştır. Tespit edilen mikroplastiklerin polimer çeşidi olarak en dominant Polietilen (PE, % 40,9) ve Polipropilen (PP, %28) tespit edilmiştir. Mikroplastiklerin boyut olarak en küçük gruba (% 66,7) en fazla miktarda karşılaşılmıştır ve boyutları 400 μm'den daha büyük değildir. Sonuç olarak, gerek sucul ekosistem gerekse insan sağlığı için tehdit oluşturan ve dereden denize ulaşan atıkların oluşturduğu riskin azaltılması için öncelikle atıkların en aza indirilmesi, gerekli tedbirlerin alınarak monitoring izleme çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the microplastic profile of sediment samples taken from once five stations on Batlama Stream, located within the borders of Giresun province in Türkiye, was investigated. Both microscopic and μ-FTIR spectroscopy were used to determine the presence and characterization of microplastics detected in the sediment samples. The presence and average number of microplastics in Batlama Creek sediment was 18.6. It was concluded that transparent and red colors were predominant in microplastic fragments with the most abundant fiber and film types. Polyethylene (PE, 40.9%) and Polypropylene (PP, 28%) were the most dominant polymer types of the detected microplastics. The smallest group of microplastics (66.7%) was encountered in the highest amount and their size was not larger than 400 μm. In conclusion, in order to reduce the risk posed by the wastes reaching the sea from the stream, which pose a threat to both the aquatic ecosystem and human health, it is recommended that the wastes should be minimized, necessary measures should be taken and monitoring studies should be carried out.