İnşaat sektöründe yapı bilgi modellemesi ile zaman ve maliyet yönetiminin incelenmesi
Investigation of time and cost management with building information modelling in the construction industry
- Tez No: 813925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Uluslararası ölçekte artan ihtiyaçlar doğrultusunda sektörlerin gelişim süreçleri dijitalleşmeyle entegre bir hale gelmektedir. Türkiye'de nüfusun artışı, ekonominin inşaat faaliyetleri ile paralel bir ilerleyişe geçmesini sağlamaktadır. İnşaat projelerinde geçmişte uygulanan ve hâlâ günümüzde uygulanmaya devam eden geleneksel tasarım ve yönetim süreçleri, projenin hata yapma oranını arttırarak zaman ve maliyet gibi konularda verimsiz sonuçlara neden olmaktadır. Bu geleneksel yönetim süreçlerinden“kâğıt-tabanlı”tasarım süreçlerinin, Yapı Bilgi Modelleme (BIM) teknolojisiyle dijital dönüşüm süreçlerine olan geçişi öne çıkmaktadır. BIM, bir yapının tasarım, yapım, işletme süreçlerinin tümünde her aşamasında kullanılan dijital bir teknolojidir. Sonuç odaklı yönetimlerden süreç odaklı proje yönetimlerine doğru olan BIM çalışma felsefesi ile disiplinler arası tüm proje paydaşların sürece entegrasyonu tam sağlanarak daha koordineli bir işbirliği oluşturulabilmektedir. Tez çalışması kapsamında, Türkiye'de BIM uygulamasını kamu sektöründe raylı sistemler özelinde hayata geçiren bir metro projesi örnek olarak incelenmiştir. Örnek projede, iş planlama ile zaman ve maliyet yönetimi üzerinde durularak, BIM ile tasarım aşamasında tüm paydaşlarla ortak bir veri tabanında çakışmaların erken tespit edilmesini göstermektedir. Erken tespit edilen çakışmalar, ortak bir iletişim dili olması, otomatik metraj alabilme ve maliyet tahmini gibi gelişmiş yöntemlerden elde edinilen kazanımlar tezin ana hattını oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular ve geçmişte yapılan çalışmalar analiz edilmiştir. Bu kapsamda çıkarımlar yapılarak sektör çalışanlarına ve gelecekteki çalışmalara önerilerde bulunularak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing global needs, the development processes of industries are becoming integrated with digitalization. The increase of population in Turkey has led to the parallel progression of the economy with construction activities. Traditional design and management processes applied in construction projects in the past and still continuing to be applied today cause inefficient results in terms of time and cost by increasing the error rate of the project.“Paper-based”design processes, which are among these traditional management processes, stand out in the transition to digital transformation processes with Building Information Modeling (BIM) technology. BIM is a digital technology used in all stages of the design, construction, and operation processes of a structure. With the BIM working philosophy towards process-oriented project management from result-oriented management, all project stakeholders can be integrated into the process more coordinately by providing a common communication language. Within the scope of the thesis, a metro project that implements BIM application in the public sector in Turkey in terms of rail systems has been examined as an example. In the example project, the focus is on job planning and time and cost management, demonstrating early detection of conflicts with all stakeholders in a common database during the design phase with BIM. The early detected conflicts, gains obtained from advanced methods such as having a common communication language, automatic measurement taking, and cost estimation constitute the main line of the thesis. Findings and past studies have been analyzed. In this context, recommendations have been made to sector employees and future studies by making conclusions based on these findings.