Platanus orientalis L. (doğu çınarı) bitki ekstraktlarınınantibakteriyel ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antibacterial and antioxidant propertiesof Platanus orientalis L. (eastern plane) plant extracts
- Tez No: 813932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bitkiler içerisinde çok sayıda biyoaktif bileşik barındıran canlılardır. Bitkilerin içerdiği fitokimyasallar bakımından oldukça önemli işlevleri vardır. Bu çalışmada Platanus orientalis L. (Doğu Çınarı) bitkisinin dal (kabuk), yaprak ve kozalak (meyve) gibi farklı kısımlarının su, etanol ve n-hekzan çözgenleri ile elde edilen ekstraktlarının antioksidan ve antibakteriyel özellikleri araştırıldı. Bitkinin farklı kısımlarından, soğuk infüzyon yöntemiyle etanol çözgeninde 3 adet (Grup-1), sokslet yöntemiyle su çözgeni ile 3 adet (Grup-2), etanol çözgeni ile 3 adet (Grup-3) ve n-hekzan çözgeni ile 3 adet (Grup-4) olmak üzere toplamda 12 adet ham ekstrakt elde edilerek numaralandırıldı. Ardından rotary evaporatör yardımıyla 40oC'de çözgenleri uçurulan ekstraktlar analizler için +4oC'de saklandı. Etanol ve su ekstraktlarının (Grup-1, Grup-2 ve Grup-3) fenolik bileşikleri U-HPLC-MS/MS (Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi-Kütle Spektrometresi) ile, n-hekzan ekstraktlarının (Grup-4) yağ asiti bileşimi ise GC-MS (Gaz Kromatografi-Kütle Spektrometresi) ile analiz edildi. Bitkinin 3 farklı kısmının pestisit içeriği GC-MS/MS ve LC-MS/MS ile belirlendi. Tüm özütlerin serbest radikallere karşı antioksidan etkileri antioksidan aktivite tayin yöntemleri olan DPPH (1,1-difenil-2-pikril hidrazil) testi, toplam flavonoid içeriği (TFC) testi ve hidroksil radikal temizlemedeoksiriboz testi ile belirlendi. Tüm ekstraktların antibakteriyel aktiviteleri Staphylococcus aureus ATCC 25923, Enterococcus feacalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922 ve Klebsiella pneumoniae ATCC 13883 bakterilerine karşı Kirby- Bauer disk difüzyon yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Plants are living organisms that contain a large number of bioactive compounds. Plants have very important functions in terms of the phytochemicals they contain. In this study, the antioxidant and antibacterial properties of the extracts of different parts of Platanus orientalis L. such as branches (bark), leaves and cones (fruit) obtained with water, ethanol and n-hexane solvents were investigated. From the three different parts of the plant a total of 12 raw extracts including 3 units (Group-1) in ethanol with the cold infusion method, 3 units (Group-2) in water, 3 units (Group-3) in ethanoland 3 units (Group-4) in n-hexane with the soxhlet method were obtained and numbered. Then, the solvents were evaporated at 40 oC under vacuum with the help of a rotary evaporator, and the extracts were stored at +4 oC for analysis. The phenolic compounds of ethanol and water extracts (Group-1, Group-2 and Group-3) and the fatty acid composition of the nhexane extracts (Group-4) were determined by U-HPLC-MS/MS (High Pressure Liquid Chromatography-Mass Spectrometry) and GC-MS (Gas Chromatography-Mass Spectrometry) analysis, respectively. The pesticide content of the three different parts of the plant was determined by GC-MS/MS and LC-MS/MS. Antioxidant effects of all extracts against free radicals were determined by the antioxidant activity determination methods DPPH (1,1-diphenyl-2-picryl hydrazil) test, total flavonoid content (TFC) test, and hydroxyl radical scavenging-deoxyribose test. Antibacterial activities of all extracts were determined by Kirby-Bauer disk diffusion method against Staphylococcus aureus ATCC 25923, Enterococcus feacalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 13883 bacteria.