Radyasyon çalışanlarında gözyaşı fonksiyon testlerinin ve kornea endotel tabakası özelliklerinin radyasyon maruziyetiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of tear function tests and corneal endothelial layer properties with radiation exposure in radiation workers
  1. Tez No: 813938
  2. Yazar: GÜLDENİZ USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞEVKİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Radyasyon çalışanlarında gözyaşı fonksiyon testlerinin ve kornea endotel tabakası özeliklerinin radyasyon maruziyetiyle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 132 radyasyon çalışanının 132 gözü ile 91 kontrol grubu kişinin 91 gözü dahil edildi. Çalışma sürelerine göre 10 yıldan az, 10-20 yıl arası ve 20 yıldan fazla olmak üzere üç gruba ayrıldı. OSDI anketini cevaplandırdıktan sonra hastalara sırasıyla gözyaşı ozmolarite, GKZ, oküler yüzey boyanma ölçümü, Schirmer I ve II testleri ile speküler mikroskopi çekimleri uygulandı. Bulgular: Kontrol grubunun OSDI skor ortalamaları, radyasyon çalışanı gruplardan anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p20 yıl çalışan gruplarda Schirmer I ve II testi ortalamaları ile GKZ testi ortalamaları, kontrol ve 20 yıl çalışan gruplarda, kontrol ve 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to evaluate the relationship between tear function tests and corneal endothelial layer properties and radiation exposure in radiation workers. Materyal and Method: 132 eyes of 132 radiation workers and 91 eyes of 91 control subjects were included in the study. They were divided into three groups according to their working period as less than 10 years, between 10-20 years and more than 20 years. After answering the OSDI questionnaire, tear osmolarity, BUT, ocular surface staining measurement, Schirmer I and II tests, and specular microscopy were applied. Results: The mean OSDI score of the control group was statistically significantly lower than the mean of the radiation worker groups (p20 years compared to the control group and the groups working for 20 years compared to the control and groups working for 0.05).