Kadınlarda 8 haftalık zumba ve step-aerobik egzersizlerinin serum leptin ve serum ghrelin hormonu üzerine etkisinin araştırılması
A research on the effects of an 8-week zumba and step-aerobics exercise on serum leptin and serum ghrelin hormones in women
  1. Tez No: 577681
  2. Yazar: BEYZA ÖĞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ H.BAYRAM TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan bu çalışma ile 8 haftalık zumba ve step-aerobik egzersizlerinin genelde serum leptin, serum ghrelin,vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, BKİ, deri kıvrım kalınlığı, özelde ise serum leptin ve ghrelin hormonunun vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, BKİ, deri kıvrım kalınlıkları ve bazal metabolizma ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada, nitel ve nicel araştırmalarda kullanılan yarı deneysel yöntem kullanıldı. Deney grubunu çalışmaya gönüllü olarak katılan, yaşları ortalaması 41,40 ± 9,90 yıl olan, sigara-alkol kullanmayan, düzenli olarak spor yapmayan, sedanter bir yaşam süren, 26 kadın oluşturdu. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün, 2'şer saat olmak üzere çeşitli kareografilerle zumba ve step-aerobik egzersizleri yaptırıldı. Katılımcıların egzersiz programı öncesi, egzersiz programının 4.haftası ve egzersiz programının sonunda olmak üzere toplam üç kez antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, BKİ, VYY, deri kıvrım kalınlıkları, sistolik ve diastolik kan basıncı, dinlenik kalp atım hızı), serum leptin ve serum ghrelin hormon düzeylerini belirlemek için kan örnekleri alındı. Tüm ölçümler ve kan örnekleri sabah saatlerinde 8-10 saatlik açlık sonrası alındı. Ölçümler sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarıldı. Bu verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanıldı. Verilerin normal dağılımı ile ilgili yapılan analiz sonucunda normal dağılım gösterdiği ortaya çıktı. Bu verilerin analizinde, Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) ve korelasyon testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyleri p0.05). Sedanter kadınların vücut bileşenlerindeki değişimler incelendiğinde ise egzersiz sonrası vücut ağırlığı, VYY, BKİ, dinlenik kalp atım hızı ve deri kıvrım kalınlığında istatistiksel olarak düşüş olduğu belirlendi (p0.05) bir farka rastlanmadı. Ayrıca leptin ve ghrelinin vücut bileşenleri arasındaki değerlerine bakıldığında ghrelin hormonu ile vücut ağırlığı, VYY ve BKİ değişkenleri arasında negatif yönlü bir korelasyon olduğu ancak diğer değişkenler (leptin, vücut ağırlığı, BKİ, VYY, BMH) arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görüldü. Sonuç olarak düzenli olarak yapılan zumba ve step-aerobik egzersizlerinin sedanter kadınlarda vücut ağırlığı, VYY, BKİ, deri kıvrım kalınlığı, dinlenik kalp atım sayısını azalttığı görüldü. Ayrıca serum leptin ve ghrelin seviyelerinde de istatistiksel olarak anlamlı olmasada düşüşe sebep olduğu görüldü. Buna karşın sistolik ve diastolik kan basıncında ise etkili olmadığı sonucuna varıldı. Anahtar Sözcükler Egzersiz, kadın, leptin, ghrelin, bki.
Özet (Çeviri)
This study aims to elaborate in general the relation of an 8-week zumba and step-aerobics exercise with the hormones serum leptin, serum ghrelin, body weight, body fat index, body mass index and skinfold thickness. In particular, its aim is the relation of the hormones serum leptin and serum ghrelin with body weight, body fat index, body mass index, skinfold thickness and basal metabolism. The quasi-experimental design, which is used in qualitative and quantitative researches, was implemented for this study. The treatment group consisted of 26 non-smoker women whose average age is between 41,40 ± 9,90. These women do not exercise regularly and live a sedentary life. The treatment group had an 8-week zumba and step-aerobics exercise programme with different choreographies based on a 2-hour study every three days a week. Blood samples were taken in order to detect serum leptin and serum ghrelin levels and anthropometric measurements (body weight, body height, body mass index, body fat index, skinfold thickness, systolic and diastolic blood pressure, resting pulse) were done on the participants. Both tests were done prior to the experiment, on the fourth week of the experiment and at the end of the experiment. All tests were done during morning hours, during which participants had been hungry for about 8 to 10 hours. Data from these tests were transferred to a computer. For the analysis process, SPSS 20 packaged software was used. The analysis process showed that the data has a normal distribution. During the analysis process, ANOVA (Analysis of Variance) and the correlation test were implemented. The significance level of the data was evaluated as p0.05). Body components of the sedentary women were examined and a fall in the level of body weight, body fat index, body mass index, resting pulse and skinfold thickness has been identified (p0.05). Moreover, when leptin and ghrelin values in body components were examined, it was found out that there has been a negative correlation between ghrelin and body weight, body fat index and body mass index while between other variants (leptin, body weight, body mass index, body fat index, basal metabolic rate) it was seen that there is no significant relation between aforementioned elements. As a result, it has been found out that regular zumba and step aerobics exercises have lowered the body weight, body fat index, body mass index, skinfold thickness and resting pulse of sedentary women. In addition, while statistically insignificant, it has been understood that it also lowered serum leptin and ghrelin levels. On the other hand, it is also understood that these exercises did not have any effect on systolic and diastolic blood pressures whatsoever. Key Words Exercise, woman, leptin, ghrelin, body mass index