0-36 aylık çocuğu olan ebeveynlerin okuma inançlarının incelenmesi
Investigation of reading beliefs of parents with 0-36 months child
  1. Tez No: 813952
  2. Yazar: FATMA ELMALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN FEYMAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çocuklar bazı tutum ve davranışları kendiliğinden öğrenirken, bazılarını ebeveynlerinin rehberliğiyle içselleştirip öğrenmeye başlarlar. Okuma inancı ebeveynlerin rehberliğinde gerçekleşen kalıcı izli davranış yaşantılarıdır. Ebeveynler çocuklara çeşitli okuma deneyimleri sunarak çocuklarda olumlu okuma inançları oluşmasında rol model olmaktadırlar. Ebeveynlerin okuma inançları çocukların okuryazarlık ve dil becerisi gelişimlerini desteklemektedir. Bu araştırma 0-36 aylık çocuğu olan ebeveynlerin okuma inançlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada genel tarama modellerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini, 2021-2022 yılları arasında İç Anadolu Bölgesinde bir il merkezinde yaşayan ve 0-36 aylık çocuğu olan kolay örnekleme yöntemi ile belirlenen 204 ebeveyn (155-anne, 49-baba) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı; DeBaryshe ve Binder (1994) tarafından geliştirilen, orijinal ismi Parent Reading Belief Inventory olan“Ebeveyn Okuma İnanç Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanmış“Ebeveyn-Çocuk Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistikler ile Kruskal Wallis H ve Mann-Whitney U değerler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ebeveynlerin genel olarak okuma inanç puanlarının yüksek olduğu, olumlu okuma inancına sahip olduğu görülmüştür. Ölçeğin genelinde çocuğun yaşının, cinsiyetinin, doğum sırasının ve ebeveynin çocuk sayısı ile ebeveynlerin yaşının anlamlı farklılık göstermediği ancak ebeveynlerin eğitim düzeyleri ve ortalama gelir durumlarına göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Ebeveynlerin eğitim düzeylerine ilişkin okuma inançlarında olumlu yönde ilişki saptanmış olup, bu konuyla ilgili özellikle dezavantajlı konumda olan ailelere yönelik eğitimlerin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
While children learn some attitudes and behaviors spontaneously, they learn others by internalizing them under the guidance of their parents. Reading belief is a persistent behavioral experience that takes place under the guidance of parents. Parents become a role model in the formation of positive reading beliefs in children by providing various reading experiences to children. Parents' reading beliefs support the development of children's literacy and language skills. This research was conducted to determine the reading beliefs of parents with 0-36 months old children. The descriptive survey model, one of the general survey models, was used in the study. The population of the research consists of 204 parents (155-mother, 49-father) with children aged 0-36 months, who lived in a city center in the Central Anatolia Region between the years 2021-2022 and were determined by convenience sampling method. . As a data collection tool in the research; The“Parent Reading Belief Scale”, originally called the Parent Reading Belief Inventory, developed by DeBaryshe and Binder (1994) and the“Parent-Child Demographic Information Form”prepared by the researcher were used. Descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, Kruskal Wallis H and Mann-Whitney U values were used in the analysis of the data. According to the results obtained from the research; It has been observed that parents generally have high reading belief scores and have positive reading beliefs. In general, it was observed that there was no significant difference according to the age of the child, gender, birth order, the number of children of the parents and the age of the parents, but there was a significant difference according to the education level and income level. your parents.