Farklı eğitim programlarına devam eden lise ıı. sınıf öğrencilerinin benlik saygısı ile anne-babalarının benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents'self-esteem and students' self-esteem who attendhigh school ii nd grade having different programmes
  1. Tez No: 207092
  2. Yazar: HASAN DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE B. AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu arastırma, farklı egitim programlarına devam eden lise II. sınıf ögrencilerinin benlik saygısı ile anne-babalarının benlik saygısı arasındaki iliskinin incelenmesi amacıyla yapılmıstır. Arastırmanın örneklemi, 2004-2005 Egitim-Ögretim yılında Kırsehir ili merkez liselerinde (Meslek, Düz ve Süper/Anadolu liseleri) ögrenimine devam eden 200 lise II.sınıf ögrencisi ve anne-babalarından olusmustur. Ögrencilerin ve annebabalarının benlik saygı düzeyini ölçmek için Güngör'ün gelistirdigi ?Benlik Saygısı Envanteri? kullanılmıstır. Ölçek, her cümle için; ?bana benziyor? (1) ve ?bana benzemiyor? (0) seçeneklerine yer veren 75 sorudan olusmaktadır. Ögrencilerden ve anne-babalardan, her cümle için kendilerine uygun olanları belirtmeleri istenmistir. Benlik saygısı sonuçlarının degerlendirilebilmesi ve karsılastırma yapılabilmesi amacıyla ögrencilerin ve anne-babaların benlik saygısı puanının ortalama ve standart hatası hesaplanmıs ve düsük, orta, yüksek olarak, derecelendirilmistir. Ögrencilerin ve anne-babaların benlik saygısı iliskisi incelenirken bu degerler dikkate alınmıstır. Anket formunun ilk bölümünde ögrenciler için ?Kisisel Bilgiler Formu?na yer verilmistir. Bu formda ögrencilerin yası, cinsiyeti, okulu, babasının ve annesinin öz olup olmadıgı, ailede kaç çocuk oldugu, ailede kaçıncı çocuk oldugu, babasının ögrenim durumu, annesinin ögrenim durumu ve annesinin çalısma durumu sorulmustur. Belirlenen okullardaki ögrencilere 200 anket ve kisisel bilgi formu, annelere 200, babalara 200 anket olmak üzere toplam 600 anket dagıtılmıstır. Arastırmada toplanan verilerin analizinde çapraz tablolar olusturulmus ve iliski katsayıları hesaplanmıstır. liski katsayılarınn anlamlılıgına bakılarak benlik saygısı ile ilgilenilen degiskenin iliskili olup olmadıgı sonuçlarına ulasılmıstır liski katsayıları ilgilenilen degiskenin ölçülme düzeyleri dikkate alınarak 2 ve gamma olarak seçilmistir. 2 hesaplanırken gerekli durumlarda uygun gruplar birlestirilmis, birlestirme yapılamayan durumlarda likelihood degeri dikkate alınmıstır. Arastırmanın sonucunda; okul türlerine göre ögrencilerin benlik saygıları ile annelerinin benlik saygısı arasında iliski saptanmıstır (p=0.0000.05, Meslek lisesi için p=0.597>0.05, Süper/Anadolu lisesi için p=0.947>0.05). Okul türlerine göre ögrencilerin benlik saygısı ile annenin ögrenim durumu arasında iliski saptanamamıstır (Düz Lise için p degeri=0.071>0.05, Meslek lisesi için p degeri=0.758>0.05, Süper/Anadolu lisesi için p degeri=0.350>0.05). Okul türlerine göre ögrencilerin benlik saygısı ile babaların ögrenim durumu arasında bir iliski saptanamamıstır (Düz lise P degeri=0.694>0.05, Meslek lisesi P=0.953>0.05, Süper/Anadolu lisesi P=0.179>0.05). Okul türlerine göre ögrencilerin benlik saygısı ile annelerinin çalısma durumu arasında Meslek lisesi okul grubu için iliski saptanmıstır (p=0.0480.05, Meslek lisesi için p=0.478>0.05, Süper/Anadolu lisesi için p=0.892>0.05). Okul türlerine göre ögrencilerin benlik saygısı ile dogum sırası arasında iliski saptanamamıstır (Düz lise için p=0.990>0.05, Meslek lisesi için p=0.732>0.05, Süper/Anadolu lisesi için p=0.767>0.05). Ögrencilerin okudukları okul türüne göre sahip oldukları benlik saygısı arasında iliski saptanamamıstır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been carried out in order to examine the relationship between parents? self -esteem and students? self - esteem who attend high school 2 nd grade having different programmes. The research has been applied to high schools 2 nd grade students attending Kırsehir city center high schools (Vocational, Normal, Super-Anatolian High School) during 2004-2005 Education year and their parents. ?Self - esteem Inventory? by Güngör has been used. In order to measure the students? and parents? self - esteem level. The scale consists of 75 questions, each including two sentences one of which is ? resembles me (1)? and the other is ?doesn?t resemble me (2)?. Students and parents have been asked to mark the suitable answers for themselves. The avarage of students? and parent? self - esteem points and standart error have been calculated to evaluate the results of self - esteem and to make comparisons and at last this data has been found out. Students? and parents? self-esteem points? avarage and standard error have been calculated and ranged as low, average, high. This data has been taken into consideration while students? and parents? self - esteem relationship is being studied. ?Individual Information Form? for students has been put in the first part of questionnaire form. This form includes students? age, sex, school, their parents? step or not, the number of children in the family, birth order, their parents? education level, their mathers? work situation. 200 questionnaires and personal information forms to the students in the schools, 200 questionnaires to mothers and 200 questionnaires to fathers, totally 600 qestionnaires , have been given. In the analysis of the gathered during the research, cross table has been made and relation coefficient of the data has been calculated. Considering the meaningfulness of relations coefficient, it has been concluded.Whether self-esteem is related to the variant which is being dealt with.Relation coefficient have been selected as 2 and gamma by taking the measurement levels of the variant being dealt with in to consideration.While 2 is IV being calculated, in the required situations, suitable groups have been combined, and likelihood has been taken into consideration where combination can?t be done. According to the results of the research; the existence of a meaningful relationship between students? self-esteem according to their school types and mothers? self-esteem has been found out (p=0.0000.05, for vocational high school p=0.597>0.05, for super/anatolian high school p=0.947>0.05). A meaningful relationship hasn?t been found out between students? self-esteem according to the school types and mothers? education level (for normal high school p=0.071>0.05, for vocational high school p=0.758>0.05, for super/anatolian high school p=0.350>0.05). A meaningful relationship hasn?t been found out between students? self - esteem according to the school types fathers? education level (for normal high school p=0.694>0.05, for vocational high school p=0.953>0.05, for super/anatolian high school p=0.179>0.05). A meaningful relationship has been found out between students? self - esteem according to the school types and mothers? work sitaution for vocational high school (p=0.0480.05, for vocational high school p=0.478>0.05, for super/anatolian high school p=0.892>0.05). A meaningful relationship hasn?t been found out between students? self - esteem according to the school types and the order of birth (normal high school p=0.990>0.05, for vocational high school p=0.732>0.05, for super/anatolian high school p=0.767>0.05). A relation hasn?t been found out between the type of school?s students attend and their self-esteem.