Feng shui doğum ünitesi tasarımının anne ve bebek sağlığına etkisi
The effect of Feng shui delivery room design on maternal and infant health
- Tez No: 813964
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER DOLGUN, DOÇ. DR. TÜLAY YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Feng Shui felsefesine göre düzenlenen doğum ortamının anne bebek sağlığına etkisinin incelenmesi amacı ile çalışma gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Bu araştırma kontrollü yarı deneysel araştırma olarak yapıldı. Araştırma Ocak-Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul ili, Özel MediPlus A tipi Cerrahi Tıp Merkezi'ne kayıtlı gebelerin ve doğan olan bebeklerinin araştırma kapsamına alınması şeklinde gerçekleştirildi. Deney Grubu (A): Feng Shui Doğum Ünitesine 47 ve Kontrol Grubu (B): Rutin Doğum Ünitesine 41 kadın alınarak sonuçlar karşılaştırıldı. Verilerin toplanmasında Kadın Bilgi Formu, Doğum İzlem Formu, Bebek İzlem Formu, Doğum Memnuniyet Ölçeği Kısa Formu-Revize, Bristol Emzirme Değerlendirme Ölçeği, Viziual Analog Skala, Tükürük toplama materyali, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A ve B ölçme araçları kullanılmıştır. Bulgular: Doğumhanede zaman geçirme açısından deney ve kontrol grupları karşılaştırıldığında I ve II evrelerde anlamlı fark saptandı (p=0,000). Özellikle deney grubunda I evrenin Latent, Aktif, Geçiş faz puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı derecede azaldığı görüldü (p=0,000). Travay süresinin azaltılması için sentetik oksitosin kullanımı hususunda deney ve kontrol grupları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Fakat deney grubunda sentetik oksitosin kullanım oranı (%70, n=35) kontrol grubuna (100%, n=50) göre daha az bulundu. Deney grubunda epizyotomi (p=0,003), vakum (p=0,003), acil sezaryene (p=0,000) ihtiyaç durumu kontrol grubuna göre daha az tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was carried out to examine the effect of the birth environment organized according to the Feng Shui philosophy on the health of the mother and baby. Materials and Methods: This research was conducted as a controlled quasi-experimental study. The study was carried out in the form of inclusion of pregnant women and their babies who were registered at Private MediPlus Type A Surgical Medical Center in Istanbul between January and December 2022. Experimental Group (A): 47 women in the Feng Shui Birth Unit and 41 women in the Control Group (B): Routine Birth Unit and the results were compared. Women's Information Form, Birth Follow-up Form, Baby Follow-up Form, Birth Satisfaction Scale Short Form-Revised, Bristol Breastfeeding Evaluation Scale, Visual Analog Scale, Saliva collection material, Wijma Birth Expectation/Experience Scale A and B measurement tools were used to collect the data. Results: When the experimental and control groups were compared in terms of spending time in the delivery room, a significant difference was found in stages I and II (p=0.000). Especially in the experimental group, the Latent, Active, and Transition phase scores of stage I decreased significantly compared to the control group (p=0.000). There was no significant difference between the experimental and control groups regarding the use of synthetic oxytocin to reduce labor time (p>0.05). However, the rate of use of synthetic oxytocin in the experimental group (70%, n=35) was lower than in the control group (100%, n=50). The need for episiotomy (p=0.003), vacuum (p=0.003), emergency cesarean section (p=0.000) was found to be less in the experimental group compared to the control group.