Lu-177 peptid reseptör terapisi sonrası Y-90 radyoembolizasyon tedavisi alan nöroendokrin tümörü karaciğer metastazı olan hastalarda tümör vaskülarizasyonunun değerlendirilmesi
Change of tumour vascularity in Yttrium-90 radioembolization after lutetium-177 peptide receptor radionuclide therapy in patients with neuroendocrine tumour liver metastases
  1. Tez No: 813967
  2. Yazar: EREN ERTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Nöroendokrin tümör (NET) karaciğer metastazı olan hastalarda, Lutesyum-177 (Lu-177 DOTATATE) peptid reseptör radyonüklid tedavisi (PRRT) sonrası Yttrium-90 (Y-90) radyoembolizasyonu yapılan hastalarda tümör vaskülaritesindeki değişimi değerlendirmek. Gereç ve yöntemler: Enstitümüzde Mart 2010 - Aralık 2021 tarihleri arasında toplam 36 NET karaciğer metastazı hastasına radyoembolizasyon işlemi uygulandı. Hastalar iki gruba ayrıldı: Radyoembolizasyondan önce Lu-177 PRRT alan hastalar (22 hasta) ve sadece Y-90 radyoembolizasyonu alan hastalar (14 hasta). Y-90 radyoembolizasyonundan önce, her hasta tedavi planlaması ve makroagregasyonlu albümin (MAA) enjeksiyonu için anjiyografik olarak değerlendirildi. Her hastanın anjiyografik tümör vaskülaritesi 4 sınıfa ayrıldı. Bu sınıflandırma için ilk MAA enjeksiyonunun dijital çıkarma anjiyogramları kullanıldı. Lu-177 PRRT alan ve bu tedaviyi almayan hastaların vaskülaritesini karşılaştırmak amacıyla Mann Whitney U testi yapıldı. Bulgular: Tümörlerin vaskülaritesi, sadece Y-90 radyoembolizasyonu ile tedavi edilen hastalarda, Y-90 radyoembolizasyonundan önce Lu-177 PRRT ile tedavi edilen hastalara kıyasla anlamlı derecede yüksekti (p=0.005). Y-90 radyoembolizasyon öncesinde Lu-177 PRRT uygulanan hastalarda, 22,3 GBq üzerindeki toplam PRRT dozu, %94 duyarlılık, %50 özgüllük ile daha düşük tümör vaskülaritesi ile ilişkili bulundu. Lu-177 PRRT ile Y-90 radyoembolizasyonu arasında 7,5 aydan fazla bir süre varsa % 75 duyarlılık, %61,1 özgüllük ile vaskülaritenin yeniden kazanıldığı gözlendi. Vaskülarite derecelendirmesinde çift kör gözlemci arasında mükemmel bir uyum vardı. Sonuç: Çalışmamız, NET karaciğer metastazları için Y-90 radyoembolizasyonundan önce Lu-177 PRRT alan hastalarda vaskülaritenin azaldığını göstermektedir. Bu verilerin tümör yanıt oranları üzerindeki etkisinin gösterilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : Nöroendokrin tümör, Lu-177 DOTATATE, Yttrium-90
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the change of tumour vascularity in Yttrium-90 (Y-90) radioembolization after Lutetium-177 (Lu-177 DOTATATE ) peptide receptor radionuclide therapy (PRRT) in patients with neuroendocrine tumor (NET) liver metastases. Material and methods: A total of 36 NET liver metastases patients underwent radioembolization procedure at our institute from March 2010 to December 2021. Patients were diveded into two groups: patients who received Lu-177 PRRT before Y-90 radioembolization (22 patients) and only Y-90 radioembolization (14 patients). Before Y-90 radioembolization, each patient was angiographically evaluated for therapy planning and macroaggregated albumin (MAA) injection. Each patient's angiographic tumor vascularity was categorized into 4 grades. Digital subtraction angiograms of the first MAA injection is used for this categorization. Mann Whitney U test was used to compare the vascularity of patients who recieved Lu-177 PRRT and who did not recieved this treatment. Results: The vascularity of tumors were significantly higher in patients who treated with only Y-90 radioembolization comparing to the patients treated with Lu-177 PRRT before Y-90 radioembolization (p=0,005). At Lu PRRT before Y-90 radioembolization group, PRRT dose above 22,3 GBq is associated with lower tumor vascularity with a % 94 sensitivity, % 50 specifity. Regaining of vascularity is observed if there is more than 7,5 months time period between Lu-177 PRRT and Y-90 radioembolization with a 75 % sensitivity, 61,1% specifity. There was excellent agreement between the two blinded observers in vascularity grading. Conclusion: Our study demonstrates decrease of vascularity in patients who received Lu-177 PRRT before Y-90 radioembolization for NET liver metastases. Further studies regarding effect of decrease in response rates are warranted. Keywords :Neuroendocrine tumor, Lu-177 DOTATATE, Yttrium-90