Kronik hemodiyaliz tedavisi alan hastaların diyaliz tedavisi alma sürelerine bağlı olarak değişen anksiyete düzeylerinin incelenmesi
Examination of anxiety levels of patients receiving chronic hemodialysis treatment depending on the duration of receiving dialysis treatment
- Tez No: 813974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET ARŞİMET, Asima. Kronik Hemodiyaliz Tedavisi Alan Hastaların Diyaliz Tedavisi Alma Sürelerine Bağlı Olarak Değişen Anksiyete Düzeylerinin İncelenmesi, (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2023. Araştırma, kronik hemodiyaliz tedavisi alan hastaların diyaliz tedavi sürelerine bağlı olarak değişen anksiyete düzeylerini incelemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çankırı il ve ilçelerindeki Devlet Hastanelerinde hemodiyaliz ünitelerinde tedavi gören hastalar, örneklemini ise çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan hastalar oluşturmuştur. Veriler, hastaların sosyodemografik ve hastalıkla ilgili özelliklerini içeren 20 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Bu kapsamda 155 katılımcıdan veri toplanmıştır. Beck anksiyete ölçeğinin çeşitli bilgilere göre ortalamaları ve bu ortalamalar arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi ile, cevapların hemodiyaliz süresine göre değişimi ise ki-kare ile analiz edilmiştir. Analizler sonrasında anksiyete oranı %15 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ARŞİMET, Asima. Investigation of Anxiety Levels of Patients Receiving Chronic Hemodialysis Treatment Depending on the Duration of Receiving Dialysis Treatment, (Master's Thesis), Çankırı, 2023. The research was conducted as a descriptive cross-sectional study to examine the anxiety levels of patients receiving chronic hemodialysis treatment depending on the duration of dialysis treatment. The population of the study consisted of patients receiving treatment in hemodialysis units in State Hospitals in Çankırı province and districts, and the sample consisted of patients who met the inclusion criteria. Data were collected using a Personal Information Form consisting of 20 questions including sociodemographic and disease-related characteristics of the patients and Beck Anxiety Scale (BAS). In this context, data were collected from 155 participants. The averages of the Beck anxiety scale according to various information and whether the difference between these averages was significant were analyzed by independent groups t test and one-way analysis of variance, and the change in responses according to the duration of hemodialysis was analyzed by chi-square. After the analyses, the anxiety rate was found to be 15%.