Critical analysis of sustainability goals in the design-guide schemes of the LEED certification in relation to biomimicry as a regenerative design approach in architecture
LEED sertifikasyonunun tasarım şemalarındaki sürdürülebilirlik hedeflerinin rejeneratif bir tasarım yaklaşımı olan biyomimikri fikri ile eleştirel analizi
  1. Tez No: 813976
  2. Yazar: ELİF GÖRKEM KÖSE BATUHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği, ekolojik düşüncenin ön plana çıkarmasını sağlamıştır. İnşaat sektörünün iklim değişikliğine en çok katkıda bulunan sektörlerden biri olması ekolojik düşünce ile birlike yeşil bina sertifika sistemleri ve doğadan ilham alan tasarım yöntemleri gibi farklı tasarım yaklaşımlarıyla mimarinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik çözümler sunmaktadır. LEED sertifika sistemi, tasarımcıları yönlendirmek için çevresel ve tasarım ve inşa genellemelerine dayanan parametrelere sahiptir ve sürdürülebilir tasarım için sistematik bir kurallar düzeni sunar. Özellikle doğal bağlamın yapılı çevre için önemi daha geniş bir perspektiften değerlendirildiğinde, sunduğu genellemeler önemli olmasına rağmen belirli düzeylerde sınırlıdır. Öte yandan Biyomimikri, doğal bağlamın farklı ölçeklerini yapılı çevre ile ilişkilendirmeyi amaçlayan rejeneratif bir tasarım yaklaşımı olarak bütüncül ve çok ölçekli tasarım düşünceleriyle özelleşmeye odaklanarak bağlam temelli tasarım sorunları için kavramsal bir vizyon sunmaktadır. Bu çalışma, öncelikle LEED sertifikasyon sisteminin genel hedeflerini ve yol gösterici parametrelerini detaylı bir şekilde inceleyerek sınırlılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, biyomimikriden ödünç alınan bir vizyonla yol gösterici parametrelerin etkinliğine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. LEED parametreleri ile biyomimikrinin uygulama seviyelerinin bir araya getirilmesi, Zimbabve'deki Eastgate Alışveriş Merkezi, Avustralya'daki Pixel ve Amerika'daki The Bullitt Center örnek çalışmaları ile sürdürülebilir ve rejeneratif tasarım yaklaşımları olarak değerlendirilmekte ve tartışılmaktadır. LEED sertifikası ve biyomimikri yaklaşımlarının verimliliğini ve uygulanabilirliğini, mimari tasarım parametrelerine ve biyomimikri seviyelerine atıfta bulunarak analiz etmek ve sürdürülebilir ve rejeneratif tasarım temellerini açıklığa kavuşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The severity of global warming and climate change bring ecologic thinking to the front. The construction industry is one of the main contributors to climate change, and ecological thinking offers solutions to reduce the negative effects of architecture on the environment with different design approaches like green building certification systems and nature-inspired design methods. LEED certification system has parameters based on environmental and building generalizations to guide designers, offering a systematic order of rules for sustainable design. The intention of generality is important yet limited at certain levels, especially when considering the natural context from a broader perspective. On the other hand, Biomimicry presents a conceptual vision for context-based design problems by focusing on particularization with holistic and multi-scalar design considerations as a regenerative design approach, aiming to correlate the diverse scales of natural context with the built environment. This study intends to scrutinize the LEED certification system's general goals and guiding parameters in detail to disclose its limitations. It is further intended to contribute to the efficiency of the guiding parameter with a vision borrowed from Biomimicry. The conflation of the LEED parameters and application levels of Biomimicry is evaluated and discussed as sustainable and regenerative design approaches with the case studies of the Eastgate Shopping Center in Zimbabwe, the Pixel building in Australia, and the Bullitt Center in the USA. It is intended to analyze the efficiency and applicability of LEED certification and biomimicry approaches regarding architectural design parameters and biomimicry levels to clarify the basics of sustainable and regenerative design and how they can be incorporated.