Antagonistic effects of probiotic microorganisms isolated from different natural sources against selected human pathogens
Farklı doğal kaynaklardan izole edilen probiyotik mikroorganizmaların seçilmiş insan patojenlerine antagonistik etkileri
- Tez No: 814000
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada tenha bir Tokat köyünden kırmızı ve beyaz lahana ve havuç örnekleri topladık. Dikkat çekici bir şekilde, bu sebzeler gübre kullanılmadan yetiştirildi. Bu örneklerden mikroorganizmaları başarıyla izole ettik. Ayrıca potansiyel olarak probiyotik özelliklere sahip olan mikroorganizmalardan saf koloniler belirledik. Seçilen koloniler, potansiyel düşmanlığı gözlemlemek için insanlara zararlı patojenlere karşı test edildi. Son olarak, potansiyel olarak probiyotik mikroorganizmaları antibakteriyel ve antifungal özelliklerin herhangi bir göstergesi için analiz ettik. ANAHTAR KELİMELER: Probiyotikler, Havuç, Lahana, İnsan Patojenleri
Özet (Çeviri)
In this research, we gathered samples from red and white cabbages and carrots from a secluded Tokat village. Remarkably, these vegetables were grown without the use of fertilizers. From these samples, we successfully isolated microorganisms. We further identified pure colonies from those microorganisms, which potentially possess probiotic properties. The selected colonies underwent testing against pathogens harmful to humans to observe potential antagonism. Finally, we analyzed the potentially probiotic microorganisms for any indicators of antibacterial and antifungal characteristics. KEYWORDS: Probiotics, Carrots, Cabbages, Human Pathogens