Cross-course alignment for skill acquisition and knowledge transfer in novice industrial design students
Acemi endüstriyel tasarım öğrencilerinin beceri kazanımı ve bilgi aktarımı için dersler arası destekleme
- Tez No: 814010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 474
Özet
Parçalanmış bir öğrenme ortamında okuyan acemi tasarım öğrencileri, becerilerini ve bilgilerini dersler arasında etkili bir şekilde aktarmada zorluklarla karşılaşırlar. Bu durum uzmanlık gelişiminde tutarlılık ve bütünleşme eksikliğine yol açar. Ek olarak, tasarım eğitiminde acemilikten ileri düzey başlangıca geçişin sınırlı keşfi bu zorlukları daha da artırır. Yakın dönemdeki COVID-19 salgını ile geçilen uzaktan eğitim, katılıma dayalı sosyal yapılandırmacı tasarım eğitimini özyeterlik gelişimi konusunda sekteye uğratmış, dolayısıyla tasarım eğitiminde deneyime dayalı işbirlikçi çevik yaklaşımlar benimsemeyi gerektirmiştir. Bu tez, parçalanmış öğrenme ortamında beceri ve bilgi aktarımına odaklanarak, acemi tasarımcıların uzmanlaşma ve gelişim süreçlerini keşfetmiştir. Bu çalışma, birinci yıl endüstriyel tasarım eğitimine yönelik, eylem araştırmalarından yararlanan ve müdahalelerin yinelemeli kolaylaştırılmasını içeren karma yöntem temelli bir yaklaşım kullanmıştır. Çalışma, bir teknik ders ve bir stüdyo dersinin desteklenmesi çerçevesinde periyodik olarak toplanan ölçekler, kişisel bildirimler ve hedeflenen müdahalelerin birleşiminden oluşmuştur. Acemi tasarımcıların ileri başlangıç düzeyine geçiş sürecinin keşfi yoluyla, bu çalışma dersler arası işbirliğinin beceri gelişimi ve bilgi aktarımı üzerindeki etkilerini incelemiştir. Bulgular, acemi tasarımcıların bilişsel yeteneklerinde önemli gelişmeler, teorik bilginin pratik becerilerle bütünleştirilmesi ve artan öz-yeterlik inançlarını ortaya koymuştur. Çalışma, acemi tasarım öğrencileri arasında beceri geliştirme ve bilgi aktarımı konusunda dersler arası işbirlikçi desteğe ışık tutarak endüstriyel tasarım eğitimi için dikkate değer çıkarımlar sağlamıştır. Dahası, hizalama çalışmalarının öz-yeterlik inançlarının geliştirilmesi üzerindeki kritik rolünü vurgulamıştır. Son olarak, tez, teorik bilginin pratik becerilerle birlikte işlenmesine yönelik tutarlı ve bütünleşik bir öğrenme deneyimi için öneriler getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Novice design students studying in a fragmented learning environment face challenges in effectively transferring their skills and knowledge across courses, leading to a lack of coherence and integration in their expertise development. Additionally, the limited exploration of the transition from novice to advanced beginner in design education further aggravates these challenges. Furthermore, the COVID-19 Pandemic has disrupted engagement-based social constructivist design education and necessitated agile approaches to support the development of self-efficacies and replication of collaborative and experiential aspects in remote design education. This thesis addresses the challenges faced by novice design students, by exploring their expertise development and the factors influencing their growth, with a focus on the transfer of skills and knowledge in a fragmented learning environment. This study employs a mixed method grounded approach to first-year industrial design education, utilizing action research and incorporating iterative facilitation of interventions. The study involves a combination of periodically collected scales, self-reports, and targeted interventions within the framework of scaffolding in one technical course and one studio course. Through the exploration of novice design students' transition to advanced beginners, this study examines the effects of cross-course collaboration on the skill acquisition and knowledge transfer. The findings reveal significant improvements in cognitive abilities, integration of theoretical knowledge with practical skills, and increased self-efficacy beliefs among novice design students. The study provides notable implications for industrial design education, and highlights the crucial role of alignment on the cultivation of self-efficacy beliefs. Lastly, this thesis provides implications for a cohesive, integrated learning experience that facilitates the convergence of theoretical knowledge and pratical skills.