Etik iklim ve örgütsel kontrol mekanizmalarının işe angaje olmak üzerine etksi: Sivil havacılık sektöründe bir araştırma
The effect of ethical climate and organizational control mechanisms on work engagement: A research in the civil aviation sector
  1. Tez No: 814011
  2. Yazar: EMRE DURMAZPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Havacılık sektörünün, uluslararası ticaretin artışında önemli bir rol üstlendiği görülmektedir. Bunların yanı sıra havacılık sektörü sürdürebilir kalkınma, sosyal, politik, çevresel ve ekonomik unsurlar arasında da son derece önemli avantajlar sağlamaktadır. Özellikle hizmet sektörü olarak değerlendirildiğinde havacılık sektörünün başarısı insan kaynağının çabasında gizlidir. Bu nedenle işine bağlı hale gelmiş hatta ötesine geçerek işine angaje olmuş çalışanların örgütlerine önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla bu araştırmada etik iklim ve örgütsel kontrol mekanizmalarının işe angaje olmayı nasıl etkilediğini belirlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'nin en önemli hava yollarından birisinde çalışan 387 personelden anket yoluyla veri toplanmıştır. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre etik iklimin alt boyutlarından yardım severlik iklimi ve ilkelilik iklimi işe angaje olmayı anlamlı ve olumlu olarak etkilerken egoist iklim anlamlı ve olumsuz olarak etkilemektedir. Diğer yandan örgütsel kontrol mekanizmalarının alt boyutlarından girdi kontrolü ve davranışsal kontrolün işe angaje olmayı anlamlı ve olumlu olarak etkilediği tespit edilmiştir. Çıktı kontrolü ise işe angaje olmayı anlamlı olarak etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
It is noted that the aviation industry plays a significant role in the growth of international trade. In addition, the aviation industry offers important benefits in terms of sustainable development, social, political, environmental, and economic factors. In particular, as a service sector, the success of the aviation industry is mainly due to human resource efforts. Employees who are committed to their work and even engaged going beyond are therefore considered to make an important contribution to their organisations. The aim of this study is therefore to find out how the ethical climate and organisational control mechanisms affect work engagement. To achieve this goal, a survey was conducted to collect data from 387 employees of a major corporation of Turkish airways. The results of the analyses conducted show that the ethical climate dimensions, especially the benevolence and principledness climate dimensions, have a significant and positive impact on work engagement, while the egoistic climate has a significant and negative impact. On the other hand, organisational control dimensions, especially input control and behavioral control, were found to have a significant and positive impact on work engagement. Output control, on the other hand, did not have a significant impact on work engagement