Streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulan ratların siyatik sinir dokularında oksidatif-nitrozatif stres üzerine stobadin'in koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of stobadine on oxidative-nitrosative stress in sciatic nerve tissues of rats indicated with streptozotocin (STZ) diabetes
- Tez No: 814015
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVUTÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Diyabet geçmişten günümüze araştırmacıları tarafından güncelliğini koruyan ve gün geçtikçe artan diyabetli sayısı ile morbidite sebebi olmaya devam eden bir metabolik hastalıktır. Diyabetin organlara vermiş olduğu zararın yanında sinir sisteminde de büyük zararlara yol açmaktadır. Bu çalışmada diyabetin türlerinden biri olan Tip 2 diyabet modeli oluşturulan sıçanlarda, antioksidan bir bileşik olan stobadinin siyatik sinir üzerinde antioksidan enzimlerden katalaz (CAT), glutatyon-s-transferaz (GST), nitrik oksit sentaz (NOS) aktivitesi ve lipid peroksidasyonu belirteci olan malondialdehit (MDA) düzeyi üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a metabolic disease that has been kept up to date by researchers from the past to the present and continues to be a cause of morbidity with the increasing number of people with diabetes. In addition to the damage that diabetes causes to the organs, it also causes significant damage to the nervous system. In this study, in rats, one of the types of diabetes, the Type 2 diabetes model, an antioxidant compound stobadin on the sciatic nerve from the antioxidant enzymes catalase (CAT), glutathione-s-transferase (GST), nitric oxide synthase (NOS) activity and malondialdehyde, a marker of lipid peroxidation. (MDA) the level investigated.