Streptozotosin ile diyabet oluşturulan ratlarda probiyotik pediococcus acidilactici MA 18/5M ile fermente edilen inek sütünün antidiyabetik, antiinflamatuar, antioksidatif ve antilipidemik etkilerinin incelenmesi
İnvestigation of the antidiabetic, antiinflammatory, antioxidative and antilipidemic effects of cow's milk fermented with probiotic pediococcus acidilactici MA 18/5M in streptozotocin-induced diabetic rats
- Tez No: 890780
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATASEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışma, Pediococcus acidilactici MA 18/5 probiyotik mikroorganizması kullanılarak üretilen fermente sütün, streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş ratlarda diyabet ve diyabetle ilişkili inflamasyon, oksidatif stres ve dislipidemi; pankreas histopatolojisi ve pankreas dokusunda MAPK3 ekspresyon düzeyleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Ratlar; kontrol (K), fermente süt verilen (PA), diyabet (DM), diyabet oluşturulan ve fermente süt verilen (DM+PA), diyabet oluşturulan ve metmorfin verilen (DM+MET) grup olmak üzere 5'e ayrıldı. Pediococcus acidilactici MA 18/5 ile fermente edilen yağsız süt ve metmorfin 21 gün boyunca ratlara verildi. Deney sonunda ratların boy ve kiloları ölçülüp Lee indeks ve BKİ'leri hesaplandıktan sonra anestezi altında ratların kan ve pankreas dokuları alındı. Kan serumunda; açlık kan glukoz düzeyleri, total gliserid, total kolestrol, HDL, LDL ve VLDL düzeyleri, sitokin (TNF- α, IL-1 β ve IL-6) düzeyleri, oksidatif stres parametreleri (SOD, CAT, GPx ve MDA), pankreas dokusunda western blot ile ölçülen MAPK-3 ekspresyon düzeyleri, pankreas dokusunun histopatolojisi ve rat gaitasında TMAB, Lactobacillus spp., Lactococcus spp., Enterobacteriaceae ve Enterococcus spp. sayıları incelendi.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Antidiabetic, Antiinflammatory, Antioxidative and Antilipidemic Effects of Cow's Milk Fermented with Probiotic Pediococcus acidilactici MA 18/5M in Streptozotocin-Induced Diabetic rats Aim: This study aimed to investigate the effects of fermented milk, produced using the probiotic microorganism Pediococcus acidilactici MA 18/5, on diabetes and related conditions, including inflammation, oxidative stress, and dyslipidemia; pancreatic histopathology and pancreatic tissue MAPK3 expression levels in rats with streptozotocin-induced diabetes. Material and method: Rats were divided into five groups: control (C), fermented milk (PA), diabetes (DM), diabetes induced and fermented milk (DM+PA), and diabetes induced and metformin (DM+MET). The rats were given skim milk fermented with Pediococcus acidilactici MA 18/5 or metformin for 21 days. At the end of the experiment, the rats' height and weight were measured, and the Lee index and BMI were calculated. Blood and pancreatic tissues were collected under anesthesia. Various parameters were analyzed, including fasting blood glucose levels, total triglycerides, total cholesterol, HDL, LDL, and VLDL levels, cytokine levels (TNF-α, IL-1β, and IL-6), oxidative stress markers (SOD, CAT, GPx, and MDA) in blood serum, MAPK-3 expression levels in pancreatic tissue (measured by western blot), pancreatic tissue histopathology, and the presence of TMAB, Lactobacillus spp., Lactococcus spp., Enterobacteriaceae, and Enterococcus spp. in rat feces.