Yetişkin bireylerde bağlanma stili ve kaygı düzeyi arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü
The instrumental role of emotion regulation in the relationship between attachment style and the level of anxiety in adult individuals
- Tez No: 814042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerde bağlanma stili ile kaygı düzeyi arasındaki ı̇lişkiyle bu ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, çevrimiçi ortamda rastgele seçilmiş Türkiye'de yaşayan 18-60 yaş arası 308'ü kadın ve 69'u erkek olmak üzere toplam 368 kişi oluşturmuştur. Veriler,“Google Formlar”uygulaması kullanılarak elektronik ortamda toplanmıştır. Veri toplama evresinde örnekleme Sosyo-demografik Bilgi Formu, duygu düzenleme güçlüğünü ölçmek için Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, anksiyete düzeyini ölçmek için Beck Anksiyete Ölçeği ve bağlanma stillerini belirleyebilmek amacıyla Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği uygulanmıştır. Ulaşılan bulgular çerçevesinde, güvenli bağlanma stili puanları ile anksiyete düzeyi arasında negatif korelasyon, kaygılı- kararsız bağlanma stili ve kaçıngan bağlanma stili puanları ile anksiyete düzeyi arasında pozitif korelasyon olduğu bulunmuştur. Yetişkin bireylerin güvenli bağlanma stili puanı arttıkça anksiyete puanında azalma ve duygu düzenlemede güçlük puanında ise artma olduğu bulunmuştur. Yetişkin bireylerin duygu düzenleme güçlüğü puanlarının, güvenli bağlanma stili puanlarına bakılarak kestirilebilir olduğu, anksiyete puanlarının ise güvenli bağlanma stili puanlarına bakılarak kestirilebilir olmadığı ve anksiyete düzeyinin duygu düzenleme güçlüğüne bakılarak kestirilebilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aracı değişken olarak ele alınan duygu düzenleme güçlüğünün bağlanma ile anksiyete düzeyi arasındaki ilişkide tam aracılık etkisine sahip olduğu, bağlanma stili ile anksiyete düzeyi arasındaki ilişkinin duygu düzenleme güçlüğü üzerinden sağlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between attachment style and anxiety level in adults and the mediating role of emotion regulation in this relationship were investigated. The study group of the research consisted of a total of 368 people, 308 women and 69 men, between the ages of 18-60, randomly selected online. The data was collected electronic environment using the“Google Forms”application. During the data collection phase, the Socio-demographic Information Form was used, the Difficulty in Emotion Regulation Scale was used to measure the difficulty in emotion regulation, and the Beck Anxiety Inventory was used to measure the level of anxiety. Three Dimensional Attachment Styles Scale was applied to determine attachment styles. According to the findings, there was a negative correlation between secure attachment style scores and anxiety level, and a positive correlation between anxious-ambivalent attachment style and avoidant attachment style scores and anxiety level. It was found that as the secure attachment style score of adult individuals increased, there was a decrease in the anxiety score and an increase in the difficulty in emotion regulation score. It was concluded that the emotional dysregulation scores of adults can be predicted by looking at their secure attachment style scores, while their anxiety scores are not predictable by looking at their secure attachment style scores, and their anxiety level can be predicted by looking at their emotion regulation difficulty. It was concluded that the difficulty in emotion regulation, which is considered as a mediator variable, has a full mediating effect on the relationship between attachment and anxiety level, and that the relationship between attachment style and anxiety level is achieved through emotion regulation difficulty.