Stratejik yönetim uygulanması sürecinde iletişim boyutunun örgütsel performans üzerinde aracılık rolü ve etkisi konusunda çalışan görüşleri: Özel hastanelerde bir araştırma
Employee opinions on mediating role and effect of communication dimension on organizational performance during the process of strategic management implementation: A research at private hospitals
  1. Tez No: 814056
  2. Yazar: EGEHAN ÖZKAN ALAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada sağlık işletmesi olan hastanelerde stratejilerin uygulanması sürecinde iletişim boyutunun örgüt performansı üzerindeki etkisi ve aracılık rolü incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada stratejilerin uygulanması bağımsız değişken, örgütsel performans bağımlı değişken ve stratejik iletişim boyutu aracı değişkendir. Araştırma, Ankara ili Yenimahalle ilçesinde hizmet veren özel hastanelerde aktif olarak görev yapan 946 sağlık çalışanından 344 kişiye ulaşılarak elde edilen kullanılabilir veri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde çeşitli istatistiksel testler yapılarak hipotezler değerlendirilmiştir. Stratejilerin uygulanması değişkeni; örgütsel yapılanma, yetki göçerimi, katılım ve paylaşım, geri besleme ve iş birliği olmak üzere beş alt boyuttan, stratejik iletişim düzeyi; örgüte duyulan güven, iletişim kanalları ve açıklığı, iletişimin yönü ve sıklığı, yöneticilerin liderlik rolü olmak üzere dört alt boyuttan oluşmaktadır. Çalışma sonuçlarında stratejilerin uygulanmasının ve stratejik iletişim düzeyinin örgütsel performans üzerinde olumlu etkisi olduğu; stratejilerin uygulanmasının, stratejik iletişim düzeyi üzerinde olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Stratejilerin uygulanması ile örgütsel performans ilişkisinde stratejik iletişim düzeyinin aracılık rolü incelendiğinde iyi düzeyde kısmı aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Stratejilerin uygulanması alt boyutlarından; katılım ve paylaşım, geri besleme ve iş birliğinin örgütsel performans üzerinde olumlu etkisinin olduğu; stratejik iletişim düzeyinin tüm alt boyutlarının örgüt performansı üzerinde olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Stratejilerin uygulanması sürecinin, örgüt performansı üzerindeki etkisinde stratejik iletişim boyutunun aracılık rolü alt boyutlar açısından incelendiğinde stratejik iletişim düzeyi değişkeninin alt boyutu; örgütsel güven, iletişim kanalları ve açıklığı, iletişimin yönü ve sıklığı, stratejilerin uygulanması değişkeninin alt boyutu; katılım ve paylaşım ve geri besleme alt boyutlarının örgütsel performans üzerinde kısmı aracılık etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Stratejilerin uygulanmasının örgütsel performansa etkisi ve iletişimin aracılık rolüne ilişkin yapılan bu çalışmanın sağlık sektöründe bir ilk olmasından dolayı literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the communication dimension on organizational performance and its mediating role in the implementation of strategies in hospitals that are health enterprises were tried to be examined. In the research, the implementation of strategies is the independent variable, organizational performance is the dependent variable, and the strategic communication dimension is the mediating variable. The research was carried out by reaching 344 people out of 946 health workers actively working in private hospitals serving in Yenimahalle district of Ankara province. In the analysis of the research data, various statistical tests were performed and hypotheses were evaluated. Variable of implementation of strategies has five sub-scales named organizational structure, delegation of authority, participation and sharing, feedback and cooperation. Strategic communication level consists of four sub-dimensions named trust in the organization, communication channels and openness, direction and frequency of communication, and the leadership role of managers. According to the results of the study, the implementation of strategies and the level of strategic communication have a positive effect on organizational performance. It is seen that the implementation of strategies has a positive effect on the level of strategic communication. When the mediating role of the strategic communication level in the relationship between the implementation of strategies and organizational performance is examined, it is concluded that there is a good partial mediation role. From the sub-dimensions of the implementation of the strategies; participation and sharing, feedback and cooperation have positive effects on organizational performance. Also, it is seen that all sub-dimensions of strategic communication level have a positive effect on organizational performance. When the mediation role of the strategic communication dimension in the effect of the implementation of the strategies on the organizational performance is examined in terms of sub-dimensions, the sub-dimension of the strategic communication level variable -organizational trust, communication channels and openness, direction and frequency of communication, implementation of strategies- it is concluded that participation and sharing and feedback sub-dimensions have a partial mediation effect on organizational performance. It is thought that this study on the effect of the implementation of strategies on organizational performance and the mediating role of communication will contribute to the literature since it is a first in the health sector.